Księgi wieczyste Radomsko


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Radomsko

Księgi wieczyste są regulowanymi prawnie publicznymi rejestrami. W księdze znajdują się informacje o hipotece, służebności, właścicielach nieruchomości itd. Każda nieruchomość musi mieć założoną księgę wieczystą – dotyczy to także wszystkich nieruchomości zlokalizowanych w Radomsku.

Numer księgi wieczystej

Księgi wieczyste zakładane są dla nieruchomości takich jak:

Także spółdzielcze prawo własności ma zakładane księgi wieczyste. Ułatwienie identyfikacji ksiąg i uporządkowanie systemu jest możliwe m.in. dzięki numerom KW, czyli specjalnym identyfikatorom nadawanym księgom. Numer KW składa się z 15 znaków – cyfr, liter, ukośników. Oznaczenie sądu rejonowego jest wpisane na początku numeru KW w postaci pierwszych czterech znaków.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Radomsko

Numer KW jest niezbędny by odnaleźć księgę wieczystą. Gdzie można sprawdzić numer księgi wieczystej, Radomsko? W kilku miejscach:

Warto odnotować, że na decyzję o wydanie numeru KW z sądu czy starostwa oczekuje się czasem do kilku tygodni, a jeśli organ uzna, że interes prawny jest mało istotny, to odmówi podania numeru księgi wieczystej. Dlatego lepsze i szybsze efekty przynosi szukanie internetowo.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Z numerem KW można sprawdzić wpisy w danej księdze. Obecnie księgi wieczyste są udostępniane w dwóch formach:

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga wieczysta przydaje się zarówno ze względów formalnych, jako dokument wymagany przy przeprowadzaniu niektórych transakcji, jak i ze względu na istotne zawarte w niej informacje, które mogą pomóc np. przy decyzji o przyjęciu spadku czy darowizny. Z księgi wieczystej można dowiedzieć się, jaka jest dokładna powierzchnia nieruchomości, kto jest jej aktualnym właścicielem, jaki jest status prawny nieruchomości, czy są na niej wpisane służebności, hipoteki lub inne ograniczenia praw rzeczowych. Odpis papierowy lub wydruk elektronicznego odpisu księgi należy przedłożyć notariuszowi przed kupnem mieszkania czy analitykowi bankowemu przy procesie starania się o kredyt hipoteczny.