Księgi wieczyste Biała Podlaska


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Biała Podlaska

Przed podjęciem decyzji o kupnie czy przejęciu w spadku nieruchomości, konieczne jest sprawdzenie jej statusu prawnego, tak by upewnić się, że nie jest ona obciążona hipoteką, służebnością czy innymi ograniczeniami praw. Takie informacje zawarte są w księdze wieczystej, czyli publicznym rejestrze prowadzonym przez sądy rejonowe w całym kraju.

Numer księgi wieczystej

Numer księgi wieczystej to identyfikator pozwalający odnaleźć właściwą księgę wieczystą, który zawsze odsyła tylko do jednego dokumentu. Numer KW cechuje się tym, że:

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Biała Podlaska

Numer KW zawsze występuje na akcie notarialnym zakupu nieruchomości, dlatego jest znany właścicielowi. Zdarzają się jednak sytuacje, w których osoby niebędące właścicielami potrzebują uzyskać dostęp do księgi wieczystej, by sprawdzić informacje przed zakupem, wynajmem czy przejęciem w spadku nieruchomości, a nie mają możliwości sprawdzenia numeru KW u właściciela. Pozostaje im w tej sytuacji sprawdzenie numeru KW innymi metodami – online lub poprzez osobiste wizyty w dwóch organach. Numer KW wydaje sąd rejonowy, który zakłada, przechowuje i aktualizuje księgi wieczyste. Aby uzyskać numer trzeba w sądzie złożyć wniosek, opłacić go, a także zawrzeć w nim interes prawny uzasadniający zainteresowanie numerem KW danej nieruchomości. Podobnie proces przebiega w Starostwie Powiatowym, w którym także po uprzednim złożeniu wniosku można uzyskać numer KW.

Inaczej wygląda ubieganie się o numer KW internetowo w przeznaczonej do tego wyszukiwarce. Wystarczy wpisać numer działki albo adres. Szukanie po adresie zaczyna się od wybrania miasta z listy lub województwa, jeśli miejscowość jest zbyt mała i nie została umieszczona w spisie. Następnie trzeba wybrać ulicę, potem numer domu i mieszkania, jeśli dotyczy. Szukanie numeru KW jest darmowe, można zatem sprawdzić, jak wygląda ten proces i czy udaje się zlokalizować daną nieruchomość. Pobranie odnalezionego numeru KW kosztuje 29 zł. W przypadku pobierania większej liczby numerów ksiąg oferowane są zniżki.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Numer KW pozwala uzyskać dostęp do elektronicznych ksiąg wieczystych. Biała Podlaskai inne miejscowości są uwzględnione na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie znajdują się internetowe wersje ksiąg wieczystych. Wystarczy wpisać numer KW, by przeglądać za darmo księgi, a pobranie odpisu kosztuje 20 zł. Papierowy odpis można pobrać z sądu rejonowego po uiszczeniu opłaty 30 zł.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga wieczysta jest potrzebna przed zawarciem różnego rodzaju transakcji na nieruchomościach. Wymagają jej m.in. notariusze przy podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży czy banki oraz instytucje pożyczkowe przy udzielaniu kredytu hipotecznego zabezpieczonego nieruchomością.