Księgi wieczyste Międzyrzecz


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Międzyrzecz

Wszystkie nieruchomości znajdujące się w Międzyrzeczu mają założone księgi wieczyste, bo wymaga tego polskie prawo. Księgi to publiczne rejestry przypisane do danej nieruchomości, jak dom, mieszkanie, działka, grunt, garaż, biuro, magazyn, które pozwalają ustalić stan prawny nieruchomości.

Numer księgi wieczystej

Przepisy ustanowiły sądy rejonowe organem odpowiedzialnym za prowadzenie, aktualizowanie ksiąg wieczystych, i one także zajmują się systematyzacją tych dokumentów poprzez nadawanie im unikalnych identyfikatorów. Taki identyfikator zwany jest numerem księgi wieczystej i przyjmuje schemat ABC9/87654321/9, gdzie ABC9 to oznaczenie sądu rejonowego składające się z cyfr i liter, 87654321 to ośmiocyfrowy, kolejny numer z repozytorium, a 9 jest cyfrą kontrolną. Jeden numer KW odsyła zawsze do jednej księgi, dlatego nie ma tu mowy o pomyłce. Trudnością może jednak być ustalenie numeru KW.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Międzyrzecz

Zwłaszcza osoby nieposiadające żadnych praw do nieruchomości, które jednak z jakichś przyczyn chcą sprawdzić wpisy w jej księdze wieczystej, bo przykładowo są zainteresowane jej kupnem, wynajmem, toczą spór spadkowy o nią etc., mogą mieć początkowo problemy z ustaleniem numeru KW. Nie jest to bowiem identyfikator, który można znaleźć w darmowej wyszukiwarce online. To dane wrażliwe, których właściciele nie udostępniają byle komu. Aby wyszukać numer KW trzeba skorzystać z jednej z trzech opcji. Najprościej jest sprawdzić go w Internecie w specjalnej wyszukiwarce:

Numer działki uprzednio można sprawdzić na portalu geoportal.gov.pl. Adresu nie wpisuje się w całości, ale zawęża wyniki szukania, począwszy od miasta – jeśli jest ono ujęte w indeksie alfabetycznym dostępnym w wyszukiwarce numerów ksiąg wieczystych (Międzyrzeczjest), potem ulica, numer domu i mieszkania. Jeśli miejscowość jest mała, to nie ma jej w spisie i w tej sytuacji należy zacząć szukanie od wskazania województwa.

Inne metody na uzyskanie numeru KW to złożenie opłaconego wniosku z wpisanym interesem prawnym do właściwego dla lokalizacji nieruchomości sądu rejonowego lub starostwa powiatowego.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Ponieważ prawo ustanowiło, że księgi wieczyste muszą być jawne, to petent po wyszukaniu numeru KW ma już prostą drogę do sprawdzenia wpisów w tym dokumencie. Może to nawet zrobić za darmo – przejrzenie wpisów na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości nic nie kosztuje. Jeśli potrzebny jest odpis, to można pobrać za 20 zł wersję elektroniczną, a za 30 zł uzyskać papierową we właściwym sądzie rejonowym.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Odpis księgi wieczystej jest wymagany przez notariusza przy zawieraniu transakcji na nieruchomościach. Na własny użytek warto sprawdzać wpisy w księdze pod kątem stanu prawnego nieruchomości, wpisanych obciążeń i hipotek, przed jej kupnem, wynajmem, przejęciem w spadku.