Księgi wieczyste Świebodzin


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Świebodzin

Księgi wieczyste są tworzone po to, by bezspornie ustalić do kogo należą prawa do nieruchomości i jakiego rodzaju są to prawa. Te publiczne rejestry dotyczą każdego rodzaju nieruchomości – domy mieszkania, grunty, działki, lokale usługowe czy magazyny mają każdy swoją księgę wieczystą. Dzięki temu w systemie nieruchomości w kraju panuje porządek i nie ma problemów z ustalaniem statusu prawnego nieruchomości.

Numer księgi wieczystej

W utrzymaniu ładu w systemie nieruchomości oraz w księgach wieczystych niebagatelną rolę odgrywa tzw. numer księgi wieczystej. To unikalny identyfikator składający się ze znaków – liter, cyfr, ukośników. Pierwsze cztery znaki wskazują na oznaczenie danego sądu rejonowego, który założył księgę. Kolejne osiem cyfr następujących po ukośniku to numer KW, zaś ostatnia cyfra po drugim ukośniku jest nadawana losowo, bo pełni jedynie funkcję kontrolną.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Świebodzin

Numer KW pozwala na uzyskanie dostępu do ksiąg wieczystych, ale wpierw trzeba go znać – dla osób postronnych, niebędących właścicielami nieruchomości zdobycie numeru KW wymaga wybrania jednej z trzech metod. Właściciele mogą sprawdzić akt notarialny zakupu nieruchomości, gdzie zawsze wpisany jest numer KW, ale nie są chętni przekazywać takich danych osobom postronnym, stąd muszą one radzić sobie w inny sposób. Aby znaleźć właściwy numer KW, należy sprawdzić go w specjalnej wyszukiwarce internetowej, szukając po adresie lub numerze działki. Szukanie po adresie zaczyna się od wybrania województwa, a następnie miejscowości, ulicy, numeru domu i mieszkania, jeśli dotyczy, w przypadku mniejszych miast. Większe miejscowości są ujęte w spisie alfabetycznym wyszukiwarki ksiąg wieczystych – Świebodzinznajduje się na tej liście. Wystarczy zatem wybrać Świebodzin, potem wybrać ze spisu ulicę, następnie wskazać numer domu oraz mieszkania. Szukanie po numerze działki to alternatywa dla szukania po adresie – taki numer można znaleźć m.in. na portalu rządowym geoportal.gov.pl. Pobranie numeru KW z wyszukiwarki kosztuje 29 zł.

W przypadku braku dostępu do Internetu lub innych przeszkód w skorzystaniu z wyszukiwarki internetowej, trzeba pofatygować się do sądu rejonowego, wydziału ksiąg wieczystych dla danego miasta lub do starostwa powiatowego. W tych organach można złożyć opłacony wniosek z prośbą o wydanie numeru KW z uzasadnieniem ważnym interesem prawnym. Na decyzję o podanie numeru KW czeka się do kilku tygodni, należy się liczyć z tym, że nie zawsze jest ona pozytywna. Dlatego szukanie online przynosi szybsze i bardziej wymierne rezultaty – każdy, kto znajdzie numer i zapłaci za jego pobranie, uzyska go, bez konieczności uzasadniania zainteresowania daną nieruchomością.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Numer KW pozwala łatwo uzyskać dostęp do treści w księgach, które – według prawa – muszą być jawne. Można je odnaleźć analogowo, w sądzie rejonowym, w którym należy złożyć wniosek o pobranie odpisu papierowego i zapłacić za niego 30 zł. W Internecie także są udostępniane księgi, na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Przeglądanie wpisów jest darmowe, a za pobranie elektronicznego odpisu płaci się 20 zł.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księgi wieczyste są wymagane są w trakcie kupna lub sprzedaży nieruchomości, bo ze względów formalnych należy je przedłożyć przed notariuszem. W postępowaniu spadkowym spadkobiercy sprawdzają zapisy w księgach na nieruchomościach objętych masą spadkową.