Księgi wieczyste Wadowice


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Wadowice

Publiczne rejestry – księgi wieczyste są zakładane i prowadzone przez właściwe dla ich lokalizacji sądy rejonowe. Księgi wieczyste pozwalają ustalić stan prawny nieruchomości, a ponadto liczne informacje w nich zawarte przydają się przy zawieraniu różnych transakcji na nieruchomościach.

Numer księgi wieczystej

Aby uzyskać dostęp do wpisów w księdze, trzeba znać jej numer. Czym jest numer KW? Jest to nadawany przez sąd rejonowy identyfikator, który ma zawsze taki sam format, niezależnie od lokalizacji nieruchomości. Numer KW składa się z 13 cyfr i liter oraz 2 ukośników, przy czym pierwsze cztery znaki w ciągu są oznaczeniem własnym sądu rejonowego, środkowych osiem cyfr to numer właściwy KW, a ostatnia cyfra po ukośniku pełni funkcję kontrolną. Numer KW cechuje się tym, że zawsze odsyła tylko do jednego dokumentu.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Wadowice

Numer KW musi być wpisany na akt notarialny zakupu nieruchomości. To pozwala szybko go odnaleźć właścicielowi nieruchomości, ale osoby postronne mają już bardziej utrudnione zadanie. Rzadko kto udostępnia takie dane, zatem trzeba ich szukać na własną rękę. Na szczęście są aż trzy sposoby wyszukania numeru KW. Petent może udać się osobiście do Sądu Rejonowego, Wydział Ksiąg Wieczystych, Wadowice – lub innego właściwego dla lokalizacji nieruchomości, dla której szuka numer KW, lub do Starostwa Powiatowego. W jednej z tych dwóch instytucji składa opłacony wniosek. Podaje w nim interes prawny uzasadniający zainteresowanie księgą. Czeka później do kilku tygodni na decyzję. Warto wiedzieć, że może ona być odmowna i jest uzależniona właśnie zasadnością interesu prawnego.

Innym sposobem jest szukanie numeru KW w specjalnej wyszukiwarce internetowej, gdzie wystarczy:

Pobranie numeru KW z wyszukiwarki kosztuje 29 zł, można uzyskać jednak zniżkę przy pobieraniu od razu kilku numerów. Szukanie numeru KW online daje lepsze rezultaty, bo nie jest wymagany interes prawny. Jest także szybsze i można go dokonać z dowolnego miejsca, wystarczy mieć połączenie z Internetem.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Elektroniczne księgi wieczyste, Wadowice znajdują się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Warto wiedzieć, że samo przeglądanie wpisów jest darmowe. Za pobranie odpisu elektronicznego księgi trzeba zapłacić 20 zł brutto. Można także udać się po odpis papierowy do właściwego sądu rejonowego – kosztuje on 30 zł brutto.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga wieczysta zawiera cztery działy z informacjami m.in. o dokładnej powierzchni nieruchomości, prawnych właścicielach nieruchomości, służebności, hipotekach, ograniczeniach praw rzeczowych. Takie dane zdecydowanie przydają się w transakcjach na nieruchomościach, jak zakup/sprzedaż, przejęcie w spadku, wynajem.