Księgi wieczyste Płock


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Płock

W Płocku jest wiele nieruchomości na sprzedaż czy wynajem – hale, mieszkania, lokale, domy, garaże. Potencjalnie zainteresowani transakcjami z udziałem nieruchomości powinni zapoznać się z konceptem księgi wieczystej. Nieznajomość wpisów w tym dokumencie bowiem nie może stanowić przesłanek do oddalenia roszczeń w razie sporu – dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jaki prawa do nieruchomości są wpisane w księgę wieczystą. Płockie nieruchomości także mają księgi wieczyste.

Numer księgi wieczystej

Księgi wieczyste mają swój numer – to specjalny identyfikator mający stały format dla każdego rodzaju nieruchomości, niezależnie od jej położenia. Numer KW obejmuje:

Poszczególne elementy numeru KW są oddzielane ukośnikami, co daje format: XYZ1/12345678/5.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Płock

Właściciel jest zazwyczaj w posiadaniu numeru KW, bo ma akt notarialny nabycia nieruchomości. Może udostępnić ten numer np. potencjalnie zainteresowanemu kupnem, ale nie musi. Są jednak inne metody by odnaleźć numer KW. Do niedawna było to możliwe jedynie w Starostwie Powiatowym, Wydziale Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej lub w Sądzie Rejonowym. Jednak w tych instytucjach trzeba uzasadnić interes prawny przy składaniu wniosku, a ponadto czas oczekiwania na wydanie numeru KW może wynosić nawet kilka tygodni. O wiele łatwiej i szybciej jest wyszukać numer księgi online i od jakiegoś czasu jest taka możliwość – za pomocą specjalnej wyszukiwarki, gdzie szukanie odbywa się:

Pobranie numeru KW kosztuje 29 zł, ale dla osób szukających większej liczby numerów – np. pośredników nieruchomości – oferowane są zniżki.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Jak uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych nieruchomości w Płocku? Księgi wieczyste są fizycznie przechowywane w Sądzie Rejonowym. Petent znający numer KW może prosić o możliwość przejrzenia wpisów lub wydanie odpisu z księgi, co jest płatne. Cyfryzacja życia objęła na szczęście także księgi wieczyste i tak elektroniczne wersje tych rejestrów są udostępniane na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości. Koszty pozyskania księgi to:

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga wieczysta jest potrzebna przy wszelkich transakcjach na nieruchomości, jak zakup, sprzedaż, wynajem, a także w postępowaniu spadkowym. Można na jej podstawie określić, kto jest faktycznym właścicielem nieruchomości, jaki jest jej stan prawny, czy są wpisane hipoteki lub służebności albo inne postawienia czy czynności. W księdze wpisany jest też adres oraz dokładna powierzchnia nieruchomości. Przed finalizacją umowy sprzedaż nieruchomości, notariusz musi mieć wgląd w księgę wieczystą. Także pośrednicy nieruchomości często sprawdzają te rejestry.