Księgi wieczyste Kędzierzyn-Koźle


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Kędzierzyn-Koźle

Publiczne rejestry zakładane i prowadzone przez właściwe sądy rejonowe celem autorytarnego ustalenia statusu prawnego nieruchomości to tzw. księgi wieczyste. Liczne zawarte w nich informacje przydają się przy zawieraniu transakcji na nieruchomościach. Aby uzyskać dostęp do księgi wieczystej, trzeba znać jej numer.

Numer księgi wieczystej

Sądy rejonowe nie tylko zakładają i prowadzą księgi wieczyste, ale także systematyzują je poprzez nadawanie im identyfikatorów. Numery KW są tworzone według określonego schematu i mają format XYZ1/12345678/3, gdzie:

Tak nadany numer odsyła tylko do jednego dokumentu.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Kędzierzyn-Koźle

Numer księgi wieczystej z racji tego, że pozwala odnaleźć księgę wieczystą zawierającą dość wrażliwe dane, nie jest powszechnie udostępniany. Mają go w posiadaniu właściciele nieruchomości, bo znajduje się na akcie notarialnym. Inne osoby niż właściciele, jeśli są zainteresowani wpisami w księdze wieczystej, muszą na własną rękę szukać numeru KW. Mają do wyboru trzy sposoby:

Szukanie internetowo numeru księgi wieczystej jest prostsze i szybsze, niż udawanie się osobiście do sądu czy starostwa, a ponadto nie wymaga podawania interesu prawnego.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Zdobycie numeru KW pozwala na uzyskanie dostępu do treści księgi wieczystej, gdyż wedle prawa księgi funkcjonują na kilku zasadach – m.in. jawności. Ta zasada głosi, że obywatele muszą mieć zapewniony dostęp do ksiąg. Jest to realizowane dwojako: poprzez udostępnienie ksiąg w sądach rejonowych, skąd można pobrać odpis papierowy za opłatą 30 zł oraz poprzez udostępnienie ksiąg wieczystych elektronicznie na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie przeglądanie ksiąg jest darmowe, a pobranie odpisu kosztuje 20 zł.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Jeśli chodzi o formalności, księga wieczysta przydaje się przy podpisywaniu umowy o kupno nieruchomości u notariusza oraz przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny w banku. Trzeba wtedy przedłożyć odpisy z ksiąg wieczystych. Dla własnego użytku warto sprawdzić księgi przy toczącym się postępowaniu spadkowym oraz przed wynajmem nieruchomości.