Księgi wieczyste Ustrzyki Dolne


Zamiast adresu szukaj po nr działki

Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Ustrzyki Dolne

Prawo wymaga, by każda nieruchomość miała założoną księgę wieczystą. Co to za dokument? Księgą jest rejestrem publicznym zawierającym informacje o prawa danych osób i innych podmiotów do nieruchomości lub ewentualnie o ograniczeniach tych praw z tytułu np. hipoteki. Ponadto można znaleźć w jej wpisach szczegółowe dane o nieruchomości jak powierzchnia i adres.

Numer księgi wieczystej

Przepisy prawa ustanowiły sądy rejonowe jednostkami odpowiedzialnymi za księgi wieczyste. Te instytucje zakładają, prowadzą, aktualizują księgi wieczyste dla wszystkich nieruchomości położonych w ich rewirze. Podczas zakładania nowej księgi wieczystej, sąd nadaje jej specjalny identyfikator – numer, po którym można księgę odnaleźć w systemie. Numer KW składa się z czteroznakowego oznaczenia sądu rejonowego, ukośnika, ośmiocyfrowego numeru właściwego księgi, ukośnika oraz cyfry kontrolnej. Łącznie to 15 znaków, a format jest identyczny w całym kraju i dla każdego rodzaju nieruchomości.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Ustrzyki Dolne

Ponieważ bez numeru KW nie ma możliwości uzyskania odpisu księgi czy sprawdzenia jej wpisów online, ten identyfikator jest często poszukiwany przez osoby postronne chcące sprawdzić księgi, a nie mające wglądu np. do aktu notarialnego kupna nieruchomości, gdzie numer KW obowiązkowo jest wpisany. Do niedawna jedyną opcją, by uzyskać numer KW, było udanie się osobiście do sądu rejonowego, wydział ksiąg wieczystych, Ustrzyki Dolnelub do lokalnego Starostwa Powiatowego z opłaconym wnioskiem i podanym w nim interesem prawnym uzasadniającym zainteresowanie numerem i daną księgę, a co za tym idzie – konkretną nieruchomością. Takim interesem prawnym może być np. toczące się postępowanie spadkowe, jeśli w masie spadkowej znajduje się dana nieruchomość czy podpisana wstępna umowa kupna nieruchomości, jeśli właściciel sam nie udostępnił księgi wieczystej potencjalnemu nabywcy. Na decyzję od organów czeka się do kilku tygodni.

Obecnie można szybciej sprawdzić numer KW w Internecie, jednak nie w darmowych wyszukiwarkach, ale w specjalnej wyszukiwarce do numerów ksiąg wieczystych. Pozwala ona wyszukać numer po adresie lub numerze działki, przy czym ten identyfikator także łatwo można sprawdzić online, na stronie geoportal.gov.pl. Pobranie numeru KW kosztuje 29 zł. Ta metoda jest o tyle wygodna, że nie trzeba czekać tygodniami na decyzję o wydaniu numeru KW, wypełnić wniosku ani w żaden sposób uzasadniać zainteresowania numerem KW danej księgi.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Księgi wieczyste można sprawdzić:

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Wpisy z księgi wieczystej warto sprawdzać przed przejęciem nieruchomości jako darowiznę czy spadek przed jej wynajmem i kupnem po to, by potwierdzić stan prawny lokalu czy jej właściciela. Wymogi formalne nakazują przedstawić odpis tego dokumentu notariuszowi przy finalizowaniu transakcji kupna nieruchomości.