Księgi wieczyste Lesko


Zamiast adresu szukaj po nr działki

Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Lesko

Do czego służą publiczne rejestry zakładane przez sądy rejonowe i zwane księgami wieczystymi? Dotyczą one nieruchomości i pozwalają na ustalenie jej stanu prawnego, to znaczy wskazanie, kto ma jakie prawa do nieruchomości i czy ewentualnie występuje jakieś ograniczenie praw rzeczowych np. poprzez hipotekę, służebność etc. Dane w księgach powinny być na bieżąco aktualizowane, by odpowiadały stanowi rzeczywistemu. Petenci mogą zaktualizować informacje w księgach, składając odpowiedni wniosek w sądzie rejonowym. W ten sam sposób można także uzyskać numer księgi wieczystej. Czym jest ten numer i po co jest potrzebny oraz czy istnieje inny sposób, by go poznać?

Numer księgi wieczystej

Numer księgi wieczystej jest specjalnym identyfikatorem nadawanym tym dokumentom przez sąd rejonowy i pozwalającym na odnalezienie właściwego dokumentu. Warto wiedzieć, że numer KW odsyła zawsze tylko do jednej księgi. Format numeru KW jest identyczny w całym kraju i dla każdego rodzaju nieruchomości. To ciąg 15 znaków – cyfr, liter, ukośników. Początkowe cztery znaki wskazują na dany sąd rejonowy, bo są oznaczeniem tej jednostki. Po ukośniku, w środku numeru, jest ośmiocyfrowy numer właściwy księgi, a po kolejnym ukośniku stoi kontrolna cyfra.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Lesko

Numer KW to jedyny identyfikator pozwalający na odszukanie księgi, zatem jeśli nie ma się wglądu do dokumentów zawierających numer KW – np. do aktu notarialnego nabycia nieruchomości – trzeba w inny sposób zdobyć numer KW, by móc sprawdzić zapisy w księgach. W tym celu można:

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Numer KW umożliwia uzyskanie dostępu do treści z księgi wieczystej. W tym celu należy wpisać go na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie przeglądanie ksiąg jest darmowe, a pobranie odpisu cyfrowego księgi wieczystej kosztuje 20 zł. Numer KW można też podać we wniosku o wydanie odpisu księgi wieczystej w sądzie rejonowym, co kosztuje 30 zł.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga przydaje się nie tylko do sprawdzenia danych jak właściciele czy prawa, ale także trzeba przedłożyć jej odpis przy finalizowaniu transakcji na nieruchomości, np. kupno/sprzedaż.

Meta description

Księgi wieczyste, Lesko: dowiedz się, jak na trzy sposoby zdobyć numer KW, który pozwala na uzyskanie wglądu do wpisów w księgach online