Księgi wieczyste Przemyśl


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Przemyśl

Czym są księgi wieczyste? To publiczne rejestry tworzone, aby bezspornie wskazać stan prawny nieruchomości. Wedle przepisów prawa każda nieruchomość, czy to komercyjna, czy prywatna, w formie lokalu, domu, magazynu, czy gruntu lub działki, ma swoją księgę wieczystą o określonym numerze.

Numer księgi wieczystej

Unikalny numer nadawany każdej księdze wieczystej pozwala odnaleźć właściwy dokument bez problemu, bo jeden numer odsyła tylko do jednej księgi wieczystej. Przemyślw nadawaniu numerów KW księgom posługuje się takim samym schematem jak inne miasta w Polsce. Sąd rejonowy w Przemyślu jest odpowiedzialny za zakładanie, aktualizowanie oraz znakowanie ksiąg wieczystych. Numer KW składa się z 13 cyfr i liter, w tym z 4 będących oznaczeniem sądu rejonowego, oraz 2 ukośników oddzielających poszczególne części numeru KW.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Przemyśl

Zdobycie numeru KW przez osoby niebędące właścicielami nieruchomości wymaga sprawdzenia numeru online lub w instytucjach wydających takie informacje. Numer KW jest wpisany w akt notarialny nabycia nieruchomości, ale właściciele nieruchomości rzadko kiedy udostępniają takie dane osobom postronnym. Nie znajdzie się też numeru KW w darmowej wyszukiwarce internetowej, bo to dane wrażliwe. Gdzie zatem szukać numeru księgi wieczystej? Przemyśl udostępnia numeru KW za pośrednictwem sądu rejonowego lub starostwa powiatowego, gdzie trzeba złożyć opłacony wniosek wraz z uzasadnieniem. Na podstawie podanego we wniosku interesu prawnego decydenci w tych instytucjach wydają, bądź nie, numer KW petentowi. Czas oczekiwania na decyzję wynosi nawet kilka tygodni.

Numeru KW można też szukać internetowo w specjalnej wyszukiwarce, która oferuje dwie metody:

•Szukanie po numerze działki.

•Szukanie po adresie.

Znając dokładny adres, można zawęzić wyniki od miasta przez ulicę po numer domu czy lokalu i odnaleźć właściwy numer KW. Jeśli to nie przyniesie rezultatów, można poszukać najpierw numeru działki na portalu rządowym geoportal.gov.pl.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Księgi wieczyste Przemyśl onlineudostępnia na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości za darmo, a także można pobrać odpis elektroniczny za 20 zł. Wszystkie inne miejscowości w kraju także mają księgi wieczyste swoich nieruchomości udostępnione internetowo – to ogólnopolski portal z księgami wieczystymi. Z kolei odpis papierowy można uzyskać za 30 zł lokalnie w sądzie rejonowym właściwym dla położenia nieruchomości.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga wieczysta wymagana jest przy procesie kupna/sprzedaży nieruchomości. Względy formalne nakazują jej przedłożenie przed notariuszem w momencie podpisywania umowy finalnej kupna/sprzedaży. Ponadto, przy postępowaniu spadkowym przed przyjęciem nieruchomości w spadku warto zajrzeć do księgi wieczystej, by sprawdzić, czy nie ma np. obciążeń hipotecznych. Bank sprawdza wpisy w księdze wieczystej przed wydaniem decyzji o kredycie hipotecznym. W zapisach księgi osoby wynajmujące nieruchomość mogą potwierdzić jej prawnego właściciela.