Księgi wieczyste Sopot


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Sopot

Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece reguluje zakładanie, funkcjonowanie, prowadzenie, aktualizowanie publicznych rejestrów zawierających dane o nieruchomości, a szczególnie jej stanie prawnym. Księgi wieczyste prowadzone są dla każdego rodzaju nieruchomości, jak mieszkania, działki, grunty, lokale usługowe, garaże.

Numer księgi wieczystej

Ksiąg wieczystych jest miliony w Polsce, tak jak nieruchomości. Dlatego, żeby móc łatwo odnaleźć dokument odpowiadający danej nieruchomości wprowadzono system znakowania ksiąg. Nadawany jest im numer według schematu identycznego dla ksiąg z całego kraju. Numer KW to ciąg 15 znaków: liter, cyfr oraz ukośników. Odczytując pierwsze cztery znaki, można zidentyfikować dany sąd rejonowy, który odpowiadał za założenie księgi wieczystej – Sopot ma jeden taki sąd. Osiem cyfr w środku numeru KW, między dwoma ukośnikami, wskazuje na właściwy numer księgi, kolejny z repozytorium. Na końcu identyfikatora jest cyfra kontrolna, nadawana losowo.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Sopot

Numer KW można uzyskać w sądzie rejonowym oraz w starostwie powiatowym, jednak w obu instytucjach wymagane jest uprzednio złożenie wniosku z interesem prawnym wskazującym na zainteresowanie numerem KW oraz uiszczenie opłaty. Co więcej, decyzja może być odmowna i numer nie zawsze jest wydawany. Metodą, która zawsze zapewnia uzyskanie numeru KW, jest szukanie internetowo. Specjalna wyszukiwarka pozwala odnaleźć numer KW:

Pobranie numeru KW z wyszukiwarki online kosztuje 29 zł.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Elektroniczne księgi wieczyste, Sopot czy inna miejscowość jest lokalizacja nieruchomości, są udostępnianie na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości. Przeglądanie wpisów jest darmowe, pobranie numeru kosztuje 20 zł. Można także udać się po odpis papierowy do Sądu Rejonowego, Wydziału Ksiąg Wieczystych, Sopot– taki dokument kosztuje 30 zł.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga wieczysta przydaje się przy procesie kupna nieruchomości lub przejęcia jej w spadku, by sprawdzić jej stan prawny. Wymagają jej notariusze przy transakcjach na nieruchomości oraz banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego zabezpieczonego nieruchomości, a także biura nieruchomości zajmujące się pośrednictwem w sprzedaży danej nieruchomości.