Księgi wieczyste Tczew


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Tczew

Sprawdzenie, kto ma prawa do danej nieruchomości odbywa się poprzez przejrzenie wpisów w księdze wieczystej nieruchomości, czyli publicznym rejestrze zakładanym przez sądy rejonowe. Księgę mają wszystkie nieruchomości, nieważne, czy służą do celów mieszkalnych, usługowych, komercyjnych i jakiego rodzaju są nieruchomościami – mieszkaniami, działkami, gruntami, domami. Nie ma tu znaczenia także lokalizacja nieruchomości, bo każda nieruchomość w kraju musi mieć księgę wieczystą.

Numer księgi wieczystej

Schemat nadawania numeru księdze wieczystej jest identyczny na obszarze całego kraju. Znakowaniem ksiąg zajmuje się sąd rejonowy, którego oznaczenie jest dodawane na początek numeru KW. Te pierwsze cztery znaki właściwe dla danego sądu składają się z liter i cyfr. Następnie w numerze KW występuje ukośnik, a po nim już właściwy numer jako kolejny wzięty z repozytorium. Na końcu identyfikatora dodawany jest następny ukośnik, a po nim cyfra kontrolna. Cały numer ma 15 znaków.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Tczew

Niezależnie od lokalizacji nieruchomości, dla której szuka się numeru księgi wieczystej – Tczew czy jakiekolwiek inne miasto – dostępne są trzy sposoby na znalezienie numeru KW, jeśli się go nie zna. Najszybszą i najprostszą metodą jest szukanie w specjalnie stworzonej do tego celu wyszukiwarce numerów KW, która oferuje dwie opcje szukania:

Sam proces szukania numeru KW jest darmowy, zatem można sprawdzić, czy szybko i prosto uda się zlokalizować daną nieruchomości i jej numer KW. Pobranie numeru kosztuje 29 zł od sztuki.

Osoby niemające dostępu do Internetu mogą zgłosić się po numer KW osobiście do sądu rejonowego, wydział zajmujący się księgami wieczystymi, Tczewlub do właściwego starostwa powiatowego. W obu przypadkach trzeba złożyć opłacony wniosek z podanym interesem prawnym. Decyzja może być odmowna, a czeka się na nią nawet do kilku tygodni.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

W sądzie rejonowym przechowującym, aktualizującym i prowadzącym księgi wieczyste można nie tylko pobrać numer KW, ale także odpis papierowy księgi. To jedyna instytucja, która zapewnia taką możliwości. Odpis kosztuje 30 zł brutto. Ponadto można znaleźć w Internecie księgi wieczyste – Tczew online, podobnie jak inne miasta, udostępnia księgi dla nieruchomości na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Przeglądanie ich jest darmowe, pobranie kosztuje 20 zł.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Po księgi wieczyste sięga się najczęściej przed finalizacją procesu kupna nieruchomości, a także przed przejęciem spadku czy przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny zabezpieczony nieruchomością.