Księgi wieczyste Jastrzębie-Zdrój


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Jastrzębie Zdrój

Ustawa z 6 lipca 1982 reguluje funkcjonowanie – zakładanie, przechowywanie, aktualizowanie, udostępnianie – rejestrów publicznych zwanych księgami wieczystymi. Te dokumenty zawierają szczegółowe informacje o nieruchomości z naciskiem na jej stan prawny, obciążenia, właścicieli.

Numer księgi wieczystej

Księgi wieczyste zakładane są m.in. dla następujących nieruchomości:

Niezależnie od typu nieruchomości, numer księgi wieczystej ma identyczny format. Dotyczy to całego kraju, bo jednolita forma numer KW pozwala zachować porządek w rejestrach. Numer księgi wieczystej składa się z 15 znaków – cyfr, liter oraz ukośników. Na podstawie numeru można dowiedzieć się, który sąd rejonowy założył księgę i jest za nią odpowiedzialny – pierwsze cztery znaki są bowiem własnym oznaczeniem danego sądu rejonowego.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Jastrzębie Zdrój

Księgi wieczyste – Jastrzębie Zdrój czy inna miejscowość jest lokalizacją danej nieruchomości – mają swoje unikatowe numery, ale gdzie można je zdobyć? Dla osób, które nie są właścicielami i nie mają dostępu do aktu notarialnego nieruchomości, odnalezienie numeru księgi wieczystej nie jest wcale takie proste. Nie wystarczy bowiem wpisać hasła w darmowej wyszukiwarce online, gdyż mało kto udostępnia publicznie takie dane. Istnieje możliwość odnalezienia numeru KW internetowe, ale za pomocą dedykowanej wyszukiwarki, która zbiera dane o numerach KW z baz rządowych. Szukanie odbywa się w niej:

Można także udać się z wnioskiem o wydanie numeru księgi do Starostwa Powiatowego lub Sądu Rejonowego.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Sądy rejonowe to także miejsce, gdzie petent może zgłosić się z numerem KW, by uzyskać już wgląd do księgi wieczystej. Sąd wydaje także odpisy papierowe z księgi, ale wymaga to uiszczenia opłaty 30 zł brutto. Tańsze jest pobranie księgi elektronicznej – ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Kosztuje jedynie 20 zł brutto. Przeglądanie księgi online jest darmowe.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księgi wieczyste są jawne, jak głosi zasada zawarta w ustawie. To o tyle istotne dla obywateli, że mogą uzyskać do nich dostęp, ale też wiąże się z tym zasada mówiąca, że w razie sporów niestety nie można zasłaniać się faktem niezapoznania się z księgą. W niektórych wypadkach zatem jest to niemal jak obowiązek – nabywca powinien zapoznać się z księgą wieczystą kupowanej nieruchomości czy spadkobierca przejmowanego majątku w spadku, by wiedzieć, jaki jest jej stan prawny.