Księgi wieczyste Tychy


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Tychy

Nieruchomości w Tychach, jak w każdej innej polskiej miejscowości, muszą mieć założoną księgę wieczystą. To specjalny dokument, regulowany przepisami polskiego prawa, który zawiera szczegółowe dane o nieruchomości w kontekście jej statusu prawnego, właścicieli, obciążeń czy hipotek.

Numer księgi wieczystej

Odnajdywanie księgi wieczystej danej nieruchomości odbywa się za pomocą identyfikatora – nie wystarczy znać dokładny adres nieruchomości, trzeba znać numer księgi wieczystej. Ten numer składa się z 13 znaków rozdzielonych dwoma ukośnikami. Jego format jest identyczny dla wszystkich ksiąg wieczystych – Tychy czy inne miasto jest lokalizacją nieruchomości, której księga dotyczy – i obejmuje:

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Tychy

Numer księgi wieczystej zawsze jest wpisywany np. na aktach notarialnych zakupu nieruchomości. Takie dokumenty są w posiadaniu właściciela nieruchomości. Jednak wedle prawa księgi są jawne i dostępne dla wszystkich, którzy chcą lub potrzebują mieć do nich wgląd. Oznacza to, że osoby niebędące właścicielami też mogą przejrzeć księgi, muszą jednak znać numer KW, by odnaleźć właściwy dokument. Jeśli właściciel nie jest skłonny podać numeru księgi wieczystej lub nie ma możliwości skontaktowania się z nim, można zdobyć taki numer samodzielnie poprzez:

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Księgi wieczyste są przechowywane w Sądzie Rejonowym, Wydział Ksiąg Wieczystych i tam można je przejrzeć lub stamtąd odpłatnie pobrać wypis z ksiąg. Są też dostępne elektroniczne księgi wieczyste. Tychy mają księgi wieczyste swoich nieruchomości w formie internetowej – wystarczy odszukać księgi po numerze na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości. Przeglądanie online jest darmowe, pobranie kosztuje.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Nieważne, czy chodzi o księgi wieczyste, Tychy, online czy wersje papierowe ksiąg wieczystych dla nieruchomości z Tych – oba rodzaje dokumentu wyglądają tak samo i zawierają identyczne dane. Księgi przydają się w postępowaniu spadkowym, w procesie kupna nieruchomości, a czasem także przed wynajmem lokalu.