Księgi wieczyste województwo świętokrzyskie


Zamiast adresu szukaj po nr działki

Wybierz powiat, w którym chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: województwo świętokrzyskie

W województwie świętokrzyskim z pewnością wiele osób poszukuje lokali do nabycia lub wynajmu – i to nie tylko w Kielcach. zarówno przy negocjowaniu wynajmu, jak i kupna różnego rodzaju nieruchomości, wskazane jest sprawdzenie pewnych danych w księdze wieczystej nieruchomości.

Numer księgi wieczystej

Przejrzenie wpisów w księgach wieczystych – świętokrzyskie czy też inne województwo jest miejscem położenia nieruchomości – wymaga znajomości unikalnego i przypisanego tylko do jednej nieruchomości numeru księgi wieczystej. Z jednej strony to niewielki wymóg, z drugiej strony, gdy nie zna się numeru KW, powstaje problem, jak go zdobyć.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: województwo świętokrzyskie

wyszukiwanie numeru księgi wieczystej odbywać się może albo analogowo albo online. Osobiście numeru można zdobyć we właściwym dla lokalizacji nieruchomości sądzie rejonowym lub Starostwie Powiatowym. Trzeba wykazać interes prawny legitymujący do poznania numeru KW. Bez uzasadnienia interesu prawnego organy mogą odmówić wydania numeru KW. Wnioski do tych instytucji są płatne.

Metoda online nie wymaga uzasadnienia interesu prawnego. Szybko można zdobyć numer KW w wyszukiwarce numerów ksiąg wieczystych: świętokrzyskie nieruchomości także są tam zaindeksowane. Wystarczy znać adres lub numer działki. Pobranie numeru księgi wieczystej kosztuje jedynie 29 zł.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Według przepisów prawa księgi wieczyste są jawne. Można je przejrzeć lub pobrać:

Przeglądanie treści online jest darmowe, pobranie księgi wymaga uiszczenia opłaty. Zdobycie odpisu w sądzie także jest płatne.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Zawsze należy przejrzeć wpisy w księdze wieczystej nieruchomości, jeśli planuje się wynająć lub kupić mieszkanie, dom, działkę, lokal usługowy etc. Pozwala to potwierdzić faktycznego właściciela nieruchomości, a w przypadku kupna – dodatkowo sprawdzić, czy nie ma wpisów na hipotece, służebności lub innych obciążeń.