Księgi wieczyste województwo warmińsko-mazurskie


Zamiast adresu szukaj po nr działki

Wybierz powiat, w którym chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: województwo warmińsko-mazurskie

Podczas podejmowania tak ważnej decyzji, jaką jest wynajem lub kupno lokalu użytkowego, mieszkania, domu czy innej nieruchomości, warto jest wszystko dokładnie sprawdzić. Pomocne w tym są księgi wieczyste – dokumenty dostępne dla każdej nieruchomości położnej w Polsce, w tym oczywiście w województwie warmińsko-mazurskim.

Numer księgi wieczystej

Do sprawdzenia księgi wieczystej – warmińsko-mazurskie czy też inne województwo jest miejscem położenia nieruchomości – niezbędny jest jej numer. Ten unikalny identyfikator, który nigdy nie odsyła do dwóch różnych dokumentów, nie jest dostępny publicznie, np. w Google, ale łatwo da się go sprawdzić.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: województwo warmińsko-mazurskie

Warto zaznaczyć, że nie ma darmowej metody uzyskania numeru KW, ale jest jedna dość tania, szybka i wygodna opcja. Wyszukiwarka numerów KW umożliwia znalezienie numeru księgi przez Internet, bez wychodzenia z domu. Wystarczy podać numer działki albo adres administracyjny, by sprawnie i prosto wyszukać numer KW. Pobranie numeru kosztuje 29 zł.

Tradycyjne metody pozyskania numeru KW obejmują wizytę w Starostwie Powiatowym lub w sądzie rejonowym. W obu instytucjach trzeba złożyć stosowny wniosek oraz uzasadnić zainteresowanie numerem KW danej nieruchomości interesem prawnym. Decyzja może być odmowna.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Księgi wieczyste są jawne, jak stanowią przepisy prawa. Znając numer KW w prosty sposób można uzyskać dostęp do samej księgi. Przechowywane i gromadzone są one w Sądach Rejonowych, Wydziały Ksiąg Wieczystych – województwo warmińsko-mazurskie ma kilka takich sądów. Odpis z KW z sądu jest wydawany za opłatą. Można także przejrzeć za darmo księgi online na stronie portalu Ministerstwa Sprawiedliwości. Pobranie dokumentu na urządzenie wiąże się z uiszczeniem opłaty.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księgę wieczystą koniecznie trzeba przejrzeć lub pobrać jej odpis w sytuacjach:

W razie sporów, według prawa, nie można się zasłaniać nieznajomością wpisów w KW.