Księgi wieczyste Trzcianka


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Trzcianka

Mocą ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece wszystkie nieruchomości w kraju mają zakładane i prowadzone publiczne rejestry przez właściwe dla ich lokalizacji sądy rejonowe. Te rejestry zwane są księgami wieczystymi, a ich celem jest umożliwienie bezsprzecznego ustalenia, kto ma prawa do nieruchomości i jakiego rodzaju są to prawa.

Numer księgi wieczystej

Sąd rejonowy przy zakładaniu księgi wieczystej nadaje jej unikatowy identyfikator pozwalający odnaleźć konkretny dokument – jeden numer KW odsyła zawsze do jednej księgi. Numer księgi zamyka się w 15 znakach – są to cyfry, litery oraz dwa ukośniki, które oddzielają poszczególne składowe numeru. Z numeru można wyczytać orientacyjną lokalizację nieruchomości, gdyż pierwsza jego część to oznaczenie sądu rejonowego. W środku znajduje się właściwy numer KW, zaś na końcu cyfra kontrolna nadawana automatycznie.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Trzcianka

Aby zdobyć wgląd do ksiąg, trzeba znać numer KW – to jedyny sposób na odnalezienie właściwej księgi. Numeru KW nie można znaleźć w darmowych wyszukiwarkach internetowych. To poufne dane, których właściciele nie udostępniają byle komu. Można wyszukać numer KW na kilka sposobów, jeśli nie jest się właścicielem nieruchomości i nie można sprawdzić tego identyfikatora w akcie notarialnym nabycia nieruchomości czy umowie darowizny lub innym oficjalnym dokumencie poświadczającym prawa do nieruchomości. Uzyskanie numeru KW odbywa się poprzez:

Sądy i starostwa wydaje numer KW po kilku dniach lub tygodniach, o ile interes prawny był zasadny i decyzja jest pozytywna. Ważnym interesem prawnym uzasadniającym zainteresowanie księgą wieczystą danej nieruchomości może być np. toczące się postępowanie spadkowe lub podpisana przedwstępna umowa na zakup nieruchomości. Skorzystanie z wyszukiwarki online zapewnia zawsze efekty, bo każdy, kto uiści opłatę 29 zł może pobrać numer KW, bez konieczności spełniania dodatkowych wymogów.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Petent może uzyskać dostęp do ksiąg wieczystych na portalu rządowym Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie za darmo są do wglądu, a za opłatą 20 zł do pobrania jest elektroniczny odpis. Odpis papierowy za 30 zł można pobrać z sądu rejonowego po złożeniu stosownego wniosku.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Odpisy ksiąg wieczystych należy przedłożyć notariuszowi przed finalizacją sprzedaży mieszkania. Wpisy w księdze sprawdza także analityk bankowy przed udzieleniem kredytu hipotecznego zabezpieczonego nieruchomością. Wskazane jest potwierdzenie braku ograniczeń praw rzeczowych czy wpisów na hipotece przed przyjęciem nieruchomości w spadku i darowiźnie.