Księgi wieczyste Kościan


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Kościan

Czym są księgi wieczyste? To publiczne rejestry, regulowane szczególną ustawą, które są prowadzone dla każdej nieruchomości i pozwalają na bezsporne ustalenie, jaki jest status prawny nieruchomości, to znaczy, kto ma do niej prawa i jakiego rodzaju są to prawa. Z księgi wieczystej można także wyczytać informacje o hipotece, służebności czy dokładną powierzchnię nieruchomości.

Numer księgi wieczystej

Szukanie księgi wieczystej odpowiadającej danej nieruchomości odbywa się po numerze – identyfikatorze nadawanym księdze. Numer KW to ciąg znaków ustawionych w określonym formacie. Cechuje się tym, że:

Numer KW musi być wpisany w akcie notarialnym nabycia nieruchomości.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Kościan

Właściciele nieruchomości mogą odnaleźć numer księgi wieczystej na akcie notarialnym. Osoby postronne jednak nie otrzymują wglądu do takiego dokumentu, a numery KW nie są też udostępnianie w darmowych wyszukiwarkach. To zbyt wrażliwe dane. Jest jednak narzędzie internetowe płatne, które umożliwia wyszukanie numeru KW. Taka specjalna wyszukiwarka numerów działa na zasadzie szukania po adresie lub numerze działki. Szukanie po adresie jest łatwe i intuicyjne – wyszukiwarka pomaga przejść przez każdy etap, czyli:

Czasem szukanie po adresie może nie przynieść jednoznacznych efektów, wtedy warto poszukać po numerze działki – taki numer można zdobyć na portalu geoportal.gov.pl, wystarczy podać adres nieruchomości. Pobranie numeru KW wymaga uiszczenia opłaty w wysokości 29 zł.

Innymi metodami na sprawdzenie numeru KW jest udanie się do starostwa powiatowego lub sądu rejonowego, gdzie przechowywane są księgi wieczyste – Kościanma jeden sąd rejonowy z wydziałem ksiąg wieczystych oraz jedno starostwo powiatowe z wydziałem geodezji, kartografii, katastru i gospodarki nieruchomościami. Wnioski składane w obu organach i są płatne. Decyzja wydania numeru KW uzależniona jest od wskazanego interesu prawnego we wniosku, a czeka się na nią od kilku do kilkunastu dni.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Księgi wieczyste przechowywane są w sądzie rejonowym i można do tej instytucji zgłosić się z wnioskiem o wydanie odpisu papierowego księgi za opłatą 30 zł. Księgi od jakiegoś czasu są także dostępne w wersji cyfrowej – na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie przeglądanie wpisów jest darmowe, a za odpis elektroniczny płaci się 20 zł.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga wieczysta potrzebna jest przy okazji: zakupu/sprzedaży nieruchomości, przejmowania nieruchomości w darowiźnie czy spadku, wynajmu nieruchomości, ubiegania się o kredyt hipoteczny na nieruchomość.