Księgi wieczyste Krotoszyn


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Krotoszyn

Przed zakupem, przejęciem w spadku lub darowiźnie nieruchomości, czy to lokal usługowy, mieszkanie, dom czy garaż, należy sprawdzić wpisy w księdze wieczystej. Dzięki temu można upewnić się, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką lub służebnością, a także czy nie występują inne ograniczenia praw na nieruchomości. Księga wieczysta to publiczny rejestr zawierający informacje o statusie prawnym nieruchomości.

Numer księgi wieczystej

Księgi wieczyste są identyfikowane dzięki unikalnym numerom, nadawanym wedle tego samego schematu w całym kraju – podobnie wygląda każdy numer księgi wieczystej, Krotoszynnie stanowi tu wyjątku. Taki identyfikator ma 15 znaków – 13 cyfr i liter oraz dwa ukośniki. Na początku ustawione jest oznaczenie sądu rejonowego, który założył księgę i nadał jej numer. W środku numeru wstawionych jest osiem cyfr, kolejny numer z repozytorium będący właściwym numerem księgi. Na końcu numeru KW, po drugim ukośniku, stoi cyfra kontrolna.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Krotoszyn

Gdzie można znaleźć numer księgi wieczystej? Standardowo wpisuje się go do aktu notarialnego czy innego oficjalnego dokumentu dotyczącego nieruchomości, np. umów wynajmu, ale nie każdy ma dostęp do takich dokumentów. Często zdarza się, że osoby niemające wglądu do aktu notarialnego nieruchomości, czyli niebędące właścicielami nieruchomości, chcą sprawdzić wpisy w księgach, przykładowo przed zakupem lub wynajmem lokalu czy mieszkania. W takiej sytuacji mają do wyboru skorzystanie z trzech metod szukania numeru KW. Pierwsza to sprawdzenie online, w specjalnej wyszukiwarce numerów KW. Szukanie odbywa się po adresie lub numerze działki. Pobranie numeru księgi kosztuje 29 zł. To szybka – raptem kilka minut i parę kliknięć – oraz wygodna metoda szukania numeru KW. Numer działki można przedtem sprawdzić na stronie geoportal.gov.pl. Jeśli chodzi o szukanie po adresie, to zaczyna się albo od wybrania miasta ze spisu alfabetycznego, albo wskazania województwa, jeśli miejscowości nie ma w spisie na stronie wyszukiwarki numerów ksiąg wieczystych (Krotoszyn jest w niej ujęty). Następnie, każdorazowo wybiera się ulicę, numer domu i ewentualnie numer mieszkania.

Petenci mogą ubiegać się o wydanie numeru KW w sądzie rejonowym lub starostwie powiatowym, składając opłacony wniosek z wpisanym interesem prawnym. Warto mieć na uwadze, że decyzja może być odmowna.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Księgi wieczyste są udostępniane obywatelom, bo tak stanowi prawo. Zasada jawności wymaga by każdy miał swobodny dostęp do ksiąg. Realizowane jest to na dwa sposoby – w Internecie można sprawdzić za darmo wpisy ksiąg oraz pobrać za 20 zł odpis elektroniczny, zaś w sądzie rejonowym za 30 zł petent na wniosek otrzyma odpis papierowy. Księgi online sprawdza się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Odpis księgi wieczystej należy przedstawić m.in. notariuszowi przy zawieraniu umowy kupna/sprzedaży nieruchomości oraz analitykowi bankowemu podczas procesu ubiegania się o kredyt hipoteczny zabezpieczony nieruchomością.