Księgi wieczyste Nowy Tomyśl


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Nowy Tomyśl

W Nowym Tomyślu zlokalizowane są nieruchomości różnego rodzaju i przeznaczenia, jak domy, mieszkania, magazyny, lokale usługowe, grunty, a każda z nich ma własną księgę wieczystą. Ten dokument o statusie publicznego rejestru jest zakładany celem umożliwienia jednoznacznego ustalenia, kto ma prawa do nieruchomości, jakiego rodzaju są to prawa oraz czy występują jakieś ograniczenia w tych prawach. Dlatego transakcje na nieruchomościach wymagają dokładnego sprawdzenia ksiąg wieczystych – Nowy Tomyślnie jest wyjątkiem w tej kwestii.

Numer księgi wieczystej

System ksiąg wieczystych w kraju jest usystematyzowany w dużej mierze dzięki nadawanym numerom KW, które mają stały format dla wszystkich nieruchomości, niezależnie od ich lokalizacji, rodzaju, przeznaczenia. Numer KW to identyfikator, który:

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Nowy Tomyśl

Numer księgi wieczystej to jedyny identyfikator pozwalający uzyskać wgląd do tego dokumentu – bez niego nie jest możliwe odnalezienie właściwej księgi. Skąd zdobyć numer KW? Skoro jest on umieszczony na akcie notarialnym zakupu nieruchomości, to najłatwiej jest sprawdzić właśnie w tym dokumencie, o ile ma się do niego dostęp. Osoby postronne, które nie są właścicielami nieruchomości mogą ewentualnie poprosić właściciela o wydanie numeru KW, ale nie zawsze to się sprawdza. Czasem nie wiadomo nawet, kto jest właścicielem nieruchomości, a zdarza się też, że taka osoba nie chce podawać numeru KW nieznajomym. Wyjściem z sytuacji jest szukanie numeru KW na własną rękę – w Internecie lub w dwóch organach, które udzielają takiej informacji. W Internecie trzeba skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki z numerami KW, gdzie wystarczy wpisać numer działki znaleziony uprzednio na portalu rządowym geoportal.gov.pl lub szukać po adresie nieruchomości. W przypadku większych miast szukanie po adresie jest o tyle uproszczone, że odnajduje się je w spisie alfabetycznym, a potem tylko wskazuje ulice, numer domu czy mieszkania. Pobranie numeru to koszt 29 zł.

Instytucjami mającymi w posiadaniu listę numerów KW są sąd rejonowy oraz starostwo powiatowe. Petent powinien złożyć wniosek o wydanie numeru oraz opłacić go, a następnie czekać na decyzję. Będzie ona uzależniona od istotności wpisanego do wniosku interesu prawnego. Zależnie od instytucji, czeka się od kilku do kilkunastu dni na decyzję.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Numer KW umożliwia uzyskanie dostępu do ksiąg wieczystych na dwa sposoby. Petent znów może udać się ze stosownym wnioskiem do sądu rejonowego i za 30 zł pobrać odpis papierowy księgi. Za darmo można przejrzeć wpisy w księgach internetowo na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Z tego portalu można także pobrać odpis elektroniczny za 20 zł.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga wieczysta przydaje się w procesie kupna nieruchomości, przejęcia jej w spadku za ubiegania się o kredyt hipoteczny pod zastaw nieruchomości. Warto w niej sprawdzić zapisy o służebności, hipotekach, prawach innych osób do nieruchomości, prawnym właścicielami dokładnej powierzchni.