Księgi wieczyste Poznań


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:

Ryb

Księgi wieczyste: Poznań

Status prawny nieruchomości oraz inne ważne informacje jej dotyczące, w tym dane osobowe właściciela, są zapisane w rejestrze publicznym zwanym księgą wieczystą. Poznań, jak każda inna miejscowość, zakłada księgi wieczyste dla wszystkich nieruchomości.

Numer księgi wieczystej

Podczas zakładania księgi wieczystej nadawany jest jej unikatowy numer, który pozwala ją odnaleźć. Ten identyfikator składa się z czterech znaków w postaci cyfr lub liter, ukośnika, ośmiu cyfr, ukośnika ponownie oraz ostatniej cyfry tzw. kontrolnej.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Poznań

Aby móc wyszukać księgę wieczystą, trzeba znać jej numer. Jeśli właściciel go nie udostępnił, to na szczęście można samodzielnie go wyszukać. Najłatwiej to zrobić internetowo poprzez wyszukiwarkę. Wpisując numer działki albo szukając po adresie pojawi się żądany numer KW. Jego pobranie kosztuje 29 zł. Wyszukiwarka jest prosta w obsłudze, a ponadto zawiera spis najważniejszych miejscowości w kraju i indeksowane ich ulice, tak by szybciej można odnaleźć numer księgi wieczystej. Poznań należy do tych miast.

Numer KW wydadzą też w Starostwie Powiatowym lub Sądzie Rejonowym, Wydział Ksiąg Wieczystych, Poznań, ale wymagane będzie w tych organach podanie interesu prawnego, a także uiszczenie opłaty.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Księgi wieczyste są do przejrzenia lub pobrania:

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księgę wieczystą warto sprawdzić:

Koniecznie trzeba też dostarczyć odpis księgi wieczystej przy finalizowaniu kupna nieruchomości, a poza tym już po podpisaniu umowy należy zmienić wpisy w księgach wieczystych, aby nowy właściciel był wpisany.