Księgi wieczyste Rokietnica


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Rokietnica

Księga wieczysta to publiczny rejestr, którego celem funkcjonowania jest zapobieganie powstawaniu sporów na tle tego, jaki podmiot ma prawa do danej nieruchomości. Każda nieruchomości ma swoją księgę wieczystą, a ta zawiera dokładne informacje o jej stanie prawnym.

Numer księgi wieczystej

Księgi wieczyste są prowadzone przez sąd rejonowy dla nieruchomości położonych w jego rewirze. Ten organ nadaje im także specjalne identyfikatory, zwane numerem księgi wieczystej. Mają one identyczny format niezależnie od lokalizacji oraz rodzaju nieruchomości, a zatem m.in. dla:

Numer KW zamyka się w 15 znakach – w tym cyfry, litery, ukośniki – i składają się na niego trzy części – oznaczenie sądu rejonowego, właściwy numer księgi jako kolejny z repozytorium oraz cyfra kontrolna.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Rokietnica

Jak znaleźć numer księgi wieczystej, jeśli nie można zajrzeć do aktu notarialnego nabycia nieruchomości czy innej oficjalnej umowy o przeniesieniu praw do nieruchomości, w której taki numer jest zawsze umieszczony? Do wyboru jest kilka metod, w tym jedna online. Specjalna wyszukiwarka internetowa umożliwia szukanie numeru KW po adresie lub numerze działki. Wystarczy kilka prostych kroków – szukając po adresie, należy najpierw wskazać województwo, potem powiat i miejscowość lub od razu wybrać miejscowość, jeśli znajduje się ona w spisie alfabetycznym większych polskich miast i miasteczek opracowanym na potrzeby wyszukiwarki numerów ksiąg wieczystych – Rokietnicajest w nim ujęta. Potem wybiera się ze spisu ulicę, następnie numer domu i mieszkania, jeśli nieruchomość jest lokalem. Jeśli szukanie po adresie nie przynosi jednoznacznych rezultatów, co czasem się zdarza, warto potwierdzić numer KW poprzez szukanie po numerze działki. Taki numer także można zdobyć online, na portalu rządowym o adresie geoportal.gov.pl. W obu przypadkach pobranie numeru KW kosztuje 29 zł, ale dla szukających większej liczby identyfikatorów przewidziane są rabaty.

Inne metody wymagają już osobistego udania się do organu wydającego numery KW. Pierwszym z nich jest sąd rejonowy, drugim zaś starostwo powiatowe, które nie przechowuje co prawda samych ksiąg, tak jak sąd rejonowy, ale ma w posiadaniu spis ich numerów. Petent musi złożyć stosowny wniosek w tych instytucjach, opłacić go i czekać na decyzję o wydanie numeru KW.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Numer KW otwiera dostęp do ksiąg wieczystych – Rokietnicama swoje księgi udostępniane w Internecie. Można je znaleźć na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości. Stamtąd też można pobrać odpis cyfrowy księgi wieczystej za opłatą 20 zł. Odpis papierowy jest wydawany petentom, którzy złożą stosowny wniosek w sądzie rejonowym i zapłacą 30 zł za jego wydanie.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga wieczysta jest niezbędnym dokumentem przy zawieraniu różnego rodzaju transakcji na nieruchomościach, w tym kupna/sprzedaży, przejęcia w darowiźnie etc. Wymagają ich odpisu notariusze przy finalizacji tego typu transakcji.