Księgi wieczyste Słupca


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Słupca

Księgi wieczyste, Słupca zakładane są dla wszystkich nieruchomości, bo wymaga tego prawo. Czym są owe księgi? To rejestry o charakterze publicznym, które zawierają informacje o stanie prawnym nieruchomości. W tym dokumencie są wymienione prawa danych podmiotów do nieruchomości oraz zawarte informacje o ewentualnym ograniczeniu praw rzeczowych, a także hipotece, służebności. Znajduje się też w nim dokładna powierzchni nieruchomości i jej adres. Dzięki aktualizowaniu ksiąg na wniosek osób zainteresowanych przez sądy rejonowe, stan w nich ujęty powinien być zgodny ze stanem faktycznym.

Numer księgi wieczystej

Sądy rejonowe nadają księgom wieczystym specjalne numery, które pozwalają na identyfikację i szybkie odnalezienie dokumentów. Numer KW składa się z:

Taki format przyjmują numery KW w całym kraju.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Słupca

Szukanie obecnie numeru KW nie sprawia większych problemów, odkąd pojawiły się w Internecie specjalnie do tego przeznaczone wyszukiwarki. Jak z nich korzystać? Szukanie po adresie odbywa się następująco:

Alternatywnie dla małych miejscowości, których nie ma w spisie alfabetycznym, zacznij od wybrania województwa. Jeśli szukanie po adresie nie jest możliwe lub nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, spróbuj szukać po numerze działki, który ustalisz na stronie geoportal.gov.pl. Pobranie numeru KW kosztuje 29 zł.

Analogowe, tradycyjne metody na pozyskanie numeru KW to złożenie opłaconego wniosku do sądu rejonowego, wydział ksiąg wieczystych, Słupcalub do starostwa powiatowego.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Gdy numer KW jest już znany, to można sprawdzić księgi online lub w sądzie. W Internecie elektroniczne wersje ksiąg są za darmo udostępniane na stronie www Ministerstwa Sprawiedliwości. Pobranie odpisu elektronicznego kosztuje 20 zł. Księgi wieczyste są sądzie rejonowym, który po złożeniu wniosku i uiszczeniu opłaty w wysokości 30 zł wyda odpis papierowy tego dokumentu.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Odpis papierowy lub wydruk elektronicznego odpisu księgi wieczystej należy okazać notariuszowi przy zawieraniu transakcji na nieruchomości. Jednak nie tylko w takich formalnych sytuacjach, jak sfinalizowanie umowy kupna nieruchomości, wpisy w księgach są przydatne. Warto je sprawdzić przed podjęciem decyzji o przyjęciu nieruchomości w spadku czy nawet przed jej wynajmem, by upewnić się, że osoba wynajmująca jest rzeczywiście prawnym właścicielem lokalu.