Księgi wieczyste Środa Wielkopolska


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Środa Wielkopolska

Księgi wieczyste pozwalają na sprawdzenie praw osób do danej nieruchomości. Dzięki tym publicznym rejestrom nie dochodzi do sporów na tle tego, kto ma prawa do nieruchomości i można potwierdzić, czy nie występują ograniczenia w prawach rzeczowych przed podjęciem decyzji np. o zakupie nieruchomości. Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe dla każdego rodzaju nieruchomości: mieszkalnego, usługowego, dla gruntów czy działek, a także magazynów czy hal. Aktualizowanie na bieżąco na wniosek petentów zmian w księgach wieczystych przez sądy rejonowe sprawia, że zapisy w nich zawarte są zgodne ze stanem faktycznym.

Numer księgi wieczystej

Wyszukanie właściwej księgi wieczystej umożliwia specjalny identyfikator zwany numerem księgi wieczystej. Charakteryzuje się tym, że:

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Środa Wielkopolska

Numer księgi wieczystej jest jedynym identyfikatorem zapewniającym wgląd do wpisów w księdze. Najprościej sprawdzić go w akcie notarialnym zakupu nieruchomości czy umowie przekazania jej w darowiźnie. W przypadku braku wglądu do tych dokumentów, można poprosić o nie właściciela. To jednak nie zawsze jest możliwe – zdarza się, że nie wiadomo nawet, kto jest właścicielem rzeczonej nieruchomości lub właściciel nie chce udostępnić numeru KW nieznajomej osobie. Wyjściem z sytuacji jest odnalezienie numeru KW na własną rękę – w Internecie, wnioskując o niego w sądzie rejonowym lub w starostwie powiatowym.

W Internecie należy skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki z numerami KW: wpisać numer działki lub szukać po adresie nieruchomości. Numer działki także można zdobyć w sieci – na portalu rządowym geoportal.gov.pl. Szukanie po adresie zaczyna się od wybrania właściwego województwa dla mniejszych miejscowości lub miasta z indeksu alfabetycznego miast.

Aby uzyskać numer KW w sądzie rejonowym, wydziale ksiąg wieczystych – Środa Wielkopolskama jedną taką instytucję, trzeba złożyć wniosek, wpisać w nim interes prawny i opłacić go. Później czeka się na decyzję, nawet do kilku tygodni. Trzeba się liczyć z tym, że może być negatywna, jeśli sąd zakwestionuje wskazany interes prawny. Tak samo przebiega proces ubiegania się o wydanie numeru KW w Starostwie Powiatowym.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Księgi wieczyste przechowują sądy rejonowe i stamtąd można pobrać ich odpis papierowy za 30 zł. Odpis elektroniczny za opłatą 20 zł jest do pobrania ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Tam można także za darmo przejrzeć wpisy KW.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga wieczysta jest konieczna w transakcjach zakupu nieruchomości, przejęcia jej w spadku czy darowiźnie, wynajmu, a także w sytuacji ubiegania się o kredyt hipoteczny zabezpieczony tą nieruchomością.

Meta description

Księgi wieczyste, Środa Wielkopolska – wygodnie i szybkowyszukaj online po numerze działki lub adresie numer KW w specjalnej wyszukiwarce