Księgi wieczyste Świdwin


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Świdwin

W Świdwinie znajdują się nieruchomości różnego przeznaczenia, jak domy, biura, mieszkania, magazyny, grunty. Każda nieruchomość, niezależnie od jej rodzaju, ma własną księgę wieczystą, czyli publiczny zakładany przez właściwe dla lokalizacji nieruchomości sądy rejonowe. Zawiera on dokładne informacje o statusie prawnym nieruchomości, co pozwala jednoznacznie i autorytarnie ustalić, kto ma prawo do mieszkania czy lokalu. Dlatego transakcje na nieruchomościach zawierane w całym kraju wymagają sprawdzenia ksiąg wieczystych – Świdwinnie jest tu wyjątkiem.

Numer księgi wieczystej

System ksiąg wieczystych w Polsce jest usystematyzowany i uporządkowany poprzez nadawanie numerów księgom. Te identyfikatory mają taki sam format w całym kraj. Czym się charakteryzuje numer KW? Cechami takimi jak:

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Świdwin

Tylko z numerem KW możliwe jest odnalezienie właściwej księgi wieczystej. Jak poznać numer księgi? Jest na to kilka sposobów, ale warto wiedzieć, że wszystkie są płatne. Takie poufne dane jak numer księgi nie są darmowo udostępnianie np. w wyszukiwarce Google. Można odszukać numer KW online, ale w specjalnej wyszukiwarce, która zawiera spis wszystkich numerów ksiąg w kraju i pozwala na wyszukanie danego numeru po adresie lub numerze działki. Za pobranie numeru KW trzeba zapłacić 29 zł. To bardzo skuteczna i szybka metoda na uzyskanie numeru KW.

Trochę bardziej czasochłonne i często mniej efektywne jest szukanie numeru KW w jednym z dwóch organów, które mogą wydać taki identyfikator. Petent może zgłosić się z wnioskiem do sądu rejonowego, wydział ksiąg wieczystych, Świdwinlub do lokalnego starostwa powiatowego. W obu przypadkach wnioski są płatne i powinny zawierać interes prawny, który uzasadniałby zainteresowanie daną nieruchomością, a tym małym chęć przejrzenie jej księgi. Decyzja od obu organów może być odmowna. Czeka się na nią do maksymalnie kilku tygodni.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Numer KW umożliwia sprawdzenie wpisów w księgach na dwa sposoby. Po pierwsze można za darmo przejrzeć księgi na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości, a także pobrać odpis elektroniczny za 20 zł. Po drugie, petent może udać się do sądu rejonowego, który przechowuje fizycznie księgi, i pobrać odpis papierowy po złożeniu wniosku i uiszczeniu opłaty w wysokości 30 zł.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga wieczysta to dokument niezbędny do: