Księgi wieczyste województwo mazowieckie


Zamiast adresu szukaj po nr działki

Wybierz powiat, w którym chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: województwo mazowieckie

W województwie mazowieckim dziennie dochodzi do wielu transakcji kupna czy wynajmu nieruchomości różnego rodzaju. Potencjalni nowi nabywcy mieszkań, domów, działek i gruntów powinni sprawdzić status prawny nieruchomości. Przy wynajmie zaś dobrze jest potwierdzić, kim jest faktycznie właściciel lokalu. W obu przypadkach niezbędna jest księga wieczysta.

Numer księgi wieczystej

Aby poznać wpisy w księgach wieczystych - mazowieckie czy też inne województwo jest miejscem położenia nieruchomości - trzeba znać numer księgi wieczystej. Numer KW jest unikalny i nigdy nie dotyczy dwóch różnych dokumentów. Posiadanie numeru KW jest wystarczające by przeglądać i pobrać księgę wieczystą.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: województwo mazowieckie

Jak wyszukać numer księgi wieczystej w sytuacji, gdy się go nie zna? Można to zrobić osobiście we właściwym dla położenia lokalizacji sądzie rejonowym przechowującym księgi wieczyste - województwo mazowieckie ma ich kilka, bo sąd jest w każdym większym mieście. Inna metoda to udanie się z wnioskiem do Starostwa Powiatowego. W obu przypadkach konieczne jest przedstawienie interesu prawnego stojącego za prośbą o wydanie numeru księgi wieczystej.

Dlatego łatwiej skorzystać z wyszukiwarki online, która pozwala odnaleźć po adresie nieruchomości numer księgi wieczystej. To jedyna opcja na znalezienie numeru w Internecie, bo takich danych nie da się wyszukać przez np. Google.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Gdy już zdobędzie się numer KW, z łatwością można przejrzeć lub pobrać księgi wieczyste. Informacje w księgach są jawne i przechowywane zarówno we właściwym sądzie rejonowym, jak i online na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości. Samo przeglądanie księgi elektronicznej jest darmowe, pobranie dokumentu wiąże się z opłatą.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księgę wieczystą nieruchomości warto przejrzeć w sytuacji:

Dla finalizacji procesu kupna niezbędne jest dodanie do dokumentacji aktualnego odpisu z księgi wieczystej.