Księgi wieczyste po adresieMożesz też wybrać miejscowość bezpośrednio z listy najczęściej wyszukiwanych miejscowości:


Jeśli nie znalazłeś miejscowości na powyższej liście, zacznij od wybrania województwa. W następnym kroku wybierzesz powiat, gminę i nazwę miejscowości.


Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej po adresie

Zdobądź numer księgi wieczystej poprzez wyszukiwanie na podstawie adresu. Wystarczy wpisać w pasek wyszukiwania dokładny adres albo wyszukać krok po kroku, wybierając miejscowość, ulicę, numer domu. Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej po adresie to jedna z dwóch metod szukania numeru KW dostępnych na portalu.

Jak wyszukać numer księgi wieczystej po adresie?

Znajdź księgę wieczystą po adresie poprzez intuicyjną i prostą w obsłudze wyszukiwarkę. Są dwie drogi:

  1. Szukanie począwszy od miejscowości. Najpierw wpisz nazwę miejscowości. Jeśli wolisz, możesz wybrać ją z listy miejscowości poniżej wyszukiwarki ułożonych alfabetycznie - jest tutaj ponad 500 największych miejscowości w Polsce. Następnie podaj ulicę. Wyszukiwarka wyświetli wszystkie budynki znajdujące się na tej ulicy. Należy wybrać dany lokal, a pojawi się opcja pobrania księgi wieczystej.
  2. Szukanie począwszy od województwa. Jeśli szukanej miejscowości nie ma na liście, to zacznij od wybrania województwa. W kolejnym kroku wybierany jest powiat, gmina oraz nazwa miejscowości. Dopiero wtedy można wybrać daną ulicę, wyświetlić listę budynków oraz wybrać właściwy lokal.

Problemy z wyszukiwaniem po adresie?

Czasem wyszukiwanie księgi wieczystej po adresie nie przynosi rezultatów - numer księgi wieczystej nie zostaje odnaleziony. Przyczyną mogą być niepełne lub niepoprawne dane na temat położenia nieruchomości wynikające z np.:

W takich sytuacjach warto spróbować szukania księgi wieczystej po numerze działki.

Ustalenie numeru księgi wieczystej 

Numer księgi wieczystej zdobyć można na kilka sposobów - zarówno osobiście, jak i online. Analogowo można uzyskać numer KW:

Niestety w przypadku obu tych metod konieczne jest często wykazanie interesu prawnego przed uzyskaniem numeru KW. Urzędnicy w sądzie czy starostwie mogą wymagać uzasadnienia złożenia podania - np. chęcią zakupu danej nieruchomości. Czynniki przemawiające za decyzją pozytywną czy odmowną, a także czas procesowania wniosku, różnią się pomiędzy starostwami czy sądami. Czasem sprawę da się załatwić od razu, czasem trzeba czekać nawet kilka tygodni.

Wyszukiwanie księgi wieczystej online

Łatwiej i szybciej jest wyszukać numer księgi wieczystej online. Warto jednak wiedzieć, że przez Google nie da się wyszukać księgi wieczystej online za darmo. Takie dane nie są upubliczniane. Jedyną opcją, aby zdobyć numer księgi wieczystej po adresie, jest skorzystanie z usług profesjonalnych wyszukiwarek. Usługa pobrania numeru księgi wieczystej jest zawsze odpłatna - przeglądać dane dotyczące księgi wieczystej, po adresie za darmo można, ale pobrać numeru KW już nie.

Dwie metody wyszukiwania numeru księgi wieczystej

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej online po adresie to tylko jedna z dostępnych metod w wyszukiwarce. W przypadku nieznajomości dokładnego adresu albo nieuzyskania wyniku w wyszukiwarce ksiąg wieczystych po adresie z powodu np. niepełnych danych adresowych, można wybrać metodę szukania po numerze działki. Taki numer można znaleźć na portalu rządowym.

Przeglądanie danych po wyszukiwaniu nr księgi wieczystej po adresie oraz po numerze działki jest darmowe, za pobranie numeru KW trzeba zapłacić 29 zł. Osoby pobierające więcej numerów otrzymują zniżki.

Sprawdź księgę wieczystą, jeśli:

Księgi wieczyste są dostępne dla kilku typów nieruchomości: działki budowlane, domy, mieszkania i grunty, a także dla spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania.

Gdy już zdobędziesz numer księgi wieczystej...

Po wyszukaniu numeru księgi wieczyste online po adresie, możesz z łatwością sprawdzić treść danej księgi wieczystej elektroniczne. Zgodnie z przepisami prawa księgi wieczyste są jawne, a od jakiegoś czasu udostępnianie online na rządowych stronach. Samo przejrzenie księgi wieczystej jest darmowe, jednak trzeba uiścić opłatę za pobranie dokumentu. W wersji online pobranie kosztuje 20 zł brutto, trzeba także doliczyć do tego ewentualną opłatą manipulacyjną za przelew elektroniczny. W przypadku udania się do sądu rejonowego właściwego dla lokalizacji danej nieruchomości, każdy wypis z księgi wieczystej kosztuje 30 zł.