Księgi wieczyste województwo opolskie


Zamiast adresu szukaj po nr działki

Wybierz powiat, w którym chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: województwo opolskie

W opolskim codziennie dochodzi do wielu transakcji kupna, sprzedaży czy wynajmu nieruchomości. Wiążą się one z szeregiem formalności wymaganych przez przepisy lub strony transakcji, ale też takich nieobowiązkowych, które jednakże są bardzo istotne, bo chronią interesy najemcy czy nabywcy. Do jednej z takich czynności należy sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości.

Numer księgi wieczystej

Aby sprawdzić księgę wieczystą – opolskie czy też inne województwo jest miejscem położenia nieruchomości – należy mieć jej numer będący unikatowym identyfikatorem, który nigdy nie odsyła do dwóch różnych dokumentów. Taki numer ma w posiadaniu właściciela nieruchomości, ale nie musi go udostępnić. Jednak potencjalny nabywca czy najemca lub każdy inny zainteresowany przejrzeniem księgi wieczystej nie jest skazany na łaskę właściciela – może samodzielnie odnaleźć numer KW.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: województwo opolskie

Wyszukanie numeru księgi wieczyste jest możliwe internetowo. Na stronie wyszukiwarki numerów ksiąg wieczystych poprzez szukanie za pomocą adresu czy numeru działki szybko i łatwo znaleźć można właściwy numer dla danej nieruchomości. Baza jest bogata i ciągle aktualizowana. Pobranie numeru kosztuje 29 zł.

Poza metodą online jest też opcja zdobycia numeru księgi wieczystej w sądzie rejonowym właściwym dla lokalizacji danej nieruchomości – te sądy są odpowiedzialne za gromadzenie i przechowywanie ksiąg wieczystych. Województwo opolskie ma kilka tego typu instytucji. Ponadto o numer księgi wieczystej można pytać w Starostwie Powiatowym. W urzędzie i sądzie konieczne jest wykazanie interesu prawnego.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Księgi wieczyste są jawne i dostępne:

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księgę wieczystą należy przejrzeć pod kątem stanu prawnego nieruchomości, w tym wpisów na hipotekę i obciążeń, przed zakupem nieruchomości. Warto też sprawdzić, kto jest faktycznym właścicielem lokalu, który chce się wynająć.