Księgi wieczyste województwo pomorskie


Zamiast adresu szukaj po nr działki

Wybierz powiat, w którym chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: województwo pomorskie

Nieważne, czy nieruchomość położna jest w województwie pomorskim czy innym – zawsze wskazane jest zapoznać się z jej księgą wieczystą przed zakupem jej lub wynajmem. Leży to w interesie nabywcy lub najemcy.

Numer księgi wieczystej

Znalezienie księgi wieczystej – pomorskie czy też inne województwo jest miejscem położenia nieruchomości – jest możliwe dzięki unikatowemu numerowi KW przypisanemu tylko do jednego dokumentu. Jednakże nie zawsze ten numer jest znany, bo nie jest to informacja publiczna. Należy go uzyskać od właściciela nieruchomości lub wyszukać samodzielnie.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: województwo pomorskie

Zdobycie numeru księgi wieczystej możliwe jest osobiście lub internetowo. Takich informacji udzielają: Starostwo Powiatowe gromadzące dane o KW oraz przechowujący same księgi i udostępniający je sąd rejonowy, wydział ksiąg wieczystych – województwo pomorskie ma niejeden taki sąd. W obu przypadkach petent nie tylko musi złożyć wniosek, ale też zawrzeć w nim interes prawny uzasadniający zainteresowanie numerem KW.

Nie ma wymogu podawania interesu prawnego podczas wyszukiwania numeru KW internetowo. Na stronie wyszukiwarki numerów ksiąg wieczystych można znaleźć numer po adresie lub numerze działki. Ta metoda jest łatwa i szybka. Pobranie znalezionego numeru KW kosztuje 29 zł.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Przepisy stanowią, że księgi wieczyste muszą być jawne, tak by każdy obywatel miał do nich dostęp. Rzeczywiście tak jest, a księgi są udostępnianie w sądzie rejonowym oraz online. Pobranie odpisu KW z sądu wiąże się z opłatą. Przeglądanie wpisów na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości jest darmowe, ale pobranie na komputer dokumentu wymaga już uiszczenia opłaty.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księgę wieczystą należy przejrzeć lub pobrać ją w sytuacjach: