Księgi wieczyste Września


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Września

Księgi wieczyste to dokumenty będące publicznymi rejestrami tworzonymi, aby możliwe było bezsporne ustalenie do kogo należy nieruchomość w sensie prawnym, i jakie ewentualnie występują ograniczenia prawa własności. Ponadto w księgach zawartych jest szereg innych przydatnych informacji. Księgi zakładane są dla wszystkich rodzajów nieruchomości, co pozwala utrzymać porządek w systemie nieruchomości w kraju.

Numer księgi wieczystej

Systematyzacja ksiąg wieczystych jest możliwa, dzięki nadawaniu dokumentom specjalnych identyfikatorów zwanych numerem księgi wieczystej. Numer KW odsyła zawsze tylko do jednej księgi wieczystej. Numer KW to 15 znaków – ciąg cyfr, liter i ukośników, z których pierwsze cztery wskazują na oznaczenie sądu rejonowego, środkowa część z ośmioma cyframi to właściwy numer KW, a ostatnia cyfra po drugim ukośniku pełni rolę kontrolną.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Września

Numer KW umożliwia uzyskanie dostępu do wpisów w księgach wieczystych. Trzeba jednak go znać, a osoby postronne nie mają dostępu do aktu notarialnego zakupu nieruchomości, gdzie umieszczony jest numer KW. Mogą znaleźć numer KW na trzy sposoby. Pierwszy to szukanie w specjalnej wyszukiwarce – po adresie czy po numerze działki. Aby szukać po adresie, należy zacząć od wybrania województwa, a następnie miejscowości, ulicy, numeru domu i mieszkania, jeśli dotyczy to mniejszej miejscowości. Większe miasta zostały ujęte w alfabetycznym indeksie w wyszukiwarce ksiąg wieczystych – Wrześniasię na niej znajduje. Wystarczy wybrać dane miasto z indeksu, potem ulicę, numer domu i mieszkania, jeśli dotyczy. Jeśli szukanie po adresie nie przyniesie rezultatu, lepsze efekty może dać szukanie po numerze działki. Taki numer można znaleźć na stronie geoportal.gov.pl.

Inne metody na ustalenie numeru księgi wieczystej, to udanie się do sądu rejonowego, wydział ksiąg wieczystych, Wrześnialub do starostwa powiatowego, złożenie tam wniosku z wpisanym interesem prawnym oraz uiszczenie stosownej opłaty. Na decyzję o wydanie numeru czeka się od kilku dni do kilku tygodni, a zależy ona od wpisanego interesu prawnego.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

W ustawie z dnia 6 lipca 1982 o księgach wieczystych i hipotekach wpisano zasadę jawności, która wskazuje, że księgi powinny być powszechnie dostępne dla obywateli. Dlatego każdy, kto zna numer księgi wieczystej, może uzyskać wgląd do ksiąg. Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości można za darmo przejrzeć wpisy w księgach, a za 20 zł pobrać elektroniczną wersję ksiąg. W sądzie rejonowym po złożeniu wniosku i uiszczeniu opłaty 30 zł, można uzyskać papierowy odpis księgi.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Odpis papierowy czy wydruk odpisu elektronicznego księgi wieczystej koniecznie trzeba przedłożyć notariuszowi przy podpisywaniu finalnej umowy kupna nieruchomości, jak również analitykowi bankowemu w momencie starania się o uzyskanie kredytu hipotecznego pod zastaw nieruchomości.