Księgi wieczyste Jelenia Góra


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Jelenia Góra

Czym są księgi wieczyste? To publiczne rejestry regulowane prawnie – ustawą z dnia 6 lipca 1982 roku, zawierające informacje o tym, kto ma prawo do danej nieruchomości i jakiego rodzaju jest to prawo. W rejestrze są też dane o obciążeniach na nieruchomości, czyli ograniczonych prawach, hipotece, służebności. Księgi wieczyste zazwyczaj kojarzone są z mieszkaniem, ale również innego typu nieruchomości o różnorakim przeznaczeniu mają zakładane takie rejestry, jak chociażby domy, działki, grunty, lokale biurowe, hale garażowe, magazyny etc.

Numer księgi wieczystej

Każda z wyżej wymienionych nieruchomości i wszystkie inne ma numerowaną księgę wieczystą. Jelenia Góra w nadawaniu numerów kieruje się tą samą zasadą, co reszta kraju. Sąd rejonowy jeleniogórski znakuje księgi wedle formatu, gdzie pierwsze cztery znaki to oznaczenie sądu, kolejne osiem cyfr stanowi właściwy numer KW z repozytorium, zaś ostatnia cyfra pełni funkcję kontrolną. Poszczególne części składowe numeru KW oddzielone są ukośnikami.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Jelenia Góra

Oczywistym miejscem do sprawdzenia numeru KW wydaje się być akt notarialny. Rzeczywiście w każdym akcie nabycia nieruchomości musi być podany numer księgi wieczystej. Jednak zdarza się, że osoby, które nie są właścicielami nieruchomości i tym samym nie są w posiadaniu aktu notarialnego, chciałyby przejrzeć wpisy księgi. Potrzebują w tym celu zdobyć numer KW – mają do wyboru dwie drogi: tradycyjną i internetową. Urząd wydający numer KW to Starostwo Powiatowe, a także instytucja zajmująca się księgami wieczystymi, czyli sąd rejonowy, może udostępnić numer księgi. Ta tradycyjna metoda pozyskiwania numeru KW wymaga wypełnienia wniosku, wraz z podaniem w nim interesu prawnego stojącego za decyzją o ubieganie się o otrzymanie KW, opłacenia go i złożenia w Starostwie czy Sądzie Rejonowym właściwym dla miejscowości – np. Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych, Jelenia Góra. Online numery ksiąg wieczystych są do wyszukania w dedykowanej wyszukiwarce. Wyszukiwanie odbywa się po adresie albo po numerze działki. Pobranie numeru kosztuje 29 zł.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Jeśli masz już numer KW, dostęp do treści z księgi uzyskasz:

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Notariusze, prawnicy czy pośrednicy sprzedaży nieruchomości praktycznie codziennie mają do czynienia z księgami wieczystymi. Są też jednak sytuacje, w których zwykli obywatele powinni zapoznać się z wpisani do ksiąg. Najlepszym przykładem jest podpisanie ostatecznej umowy kupna nieruchomości, przed czym warto sprawdzić jej stan prawny. Także przy uzyskaniu nieruchomości w spadku, zanim podejmie się decyzję o jego przyjęciu, wskazane jest sprawdzenie, czy nieruchomość nie jest np. obciążona hipoteką.