Księgi wieczyste Wałbrzych


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Wałbrzych

Księga wieczysta to bardzo istotny dokument dla rynku nieruchomości – rejestr publiczny zawiera wykładnię statusu prawnego nieruchomości oraz informacje o niej i jej właścicielu. Znalezienie właściwej księgi wieczystej zaczyna się od ustalenia jej numeru.

Numer księgi wieczystej

Numer księgi wieczystej jest unikatowym identyfikatorem, który odsyła zawsze tylko do jednego dokumentu. Składa się z ciągu cyfr i liter. Pierwsze cztery znaki w identyfikatorze wskazują na oznaczenie właściwego Sądu Rejonowego, Wydział Ksiąg Wieczystych – Wałbrzych przykładowo.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Wałbrzych

Jak zdobyć numer księgi wieczystej? Najprościej zapytać o niego właściciela nieruchomości, jeśli jednak nie jest to z jakichś przyczyn możliwe lub właściciel nie chce numeru udostępnić, to są inne metody poznania tego identyfikatora. Przed rozwojem Internetu, aby otrzymać numer KW należało:

W obu organach jest konieczne przedstawienie interesu prawnego, aby decyzja była pozytywna. Interes prawny to przykładowo toczące się postępowanie spadkowe czy oficjalnie rozpoczęty proces zakupu nieruchomości (potwierdzony umową przedwstępna czy innym dokumentem).

Łatwiejszą, szybszą i wygodniejszą metodą jest szukanie numeru KW w dedykowanej wyszukiwarce. Odbywa się to poprzez:

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Prawo stanowi, że księgi wieczyste muszą być jawne oraz powszechnie dostępne, z czym związana jest też zasada, że nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w razie kwestii spornych. Księgę wieczystą za darmo przegląda się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, a za opłatą można pobrać ją na urządzenie. Wydanie papierowego odpisu jest załatwiane przez właściwy Sąd Rejonowy, Wydział Ksiąg Wieczystych – Wałbrzych ma jeden taki sąd.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księgę wieczystą wskazane jest sprawdzić przy transakcji zakupu i sprzedaży nieruchomości, wynajmu nieruchomości (potwierdzenie tożsamości właściciela) czy toczącym się postępowaniu spadkowym.