Księgi wieczyste Pabianice


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Pabianice

Księgi wieczyste to dokumenty będące publicznymi rejestrami, regulowanymi prawnie, zakładanymi i prowadzonymi przez sądy rejonowe, zawierającymi informacje o statusie prawnym nieruchomości. Księgi są źródłem wielu szczegółowych danych o nieruchomości i tym samym wykazują wysoką przydatność w licznych rodzajach transakcji związanych z nieruchomościami.

Numer księgi wieczystej

Księgi wieczyste zakładane są dla nieruchomości takich jak:

W każdym z tych przypadków księga ma swój unikalny numer, który nadawany jest jej wedle określonego schematu: XYZ1/12345678/3, gdzie XYZ1 to cyfry i litery stanowiące oznaczenie sądu rejonowego odpowiedzialnego za założenie i przechowywanie danej księgi, 1234567 to kolejny numer księgi wedle repozytorium, a 3 to losowa cyfra kontrolna, automatycznie wybierana.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Pabianice

Numer księgi wieczystej dla nieruchomości w Pabianicach i innych miejscowościach w kraju można obecnie wyszukać online – jeszcze do niedawna było to możliwe tylko analogowo poprzez osobiste udanie się do Sądu Rejonowego, Wydział Ksiąg Wieczystych, Pabianice lub Starostwa Powiatowego, gdzie trzeba było złożyć opłacony wniosek i uzasadnić w nim interes prawny. Decyzja na złożony wniosek może być odmowna. Taka metoda jest więc niepewna, żmudna i długotrwała, bo na decyzję czeka się nawet kilka tygodni. Wygodniej i szybciej jest szukać numeru KW online poprzez:

Za pobranie numeru KW trzeba zapłacić 29 zł.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Według przepisów prawa, a konkretnie ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece, każdy ma prawo do uzyskania dostępu do treści z księgi wieczystej. Dlatego mając numer KW można zgłosić się do Sądu Rejonowego – tego samego, w którym można szukać numeru KW i złożyć wniosek o wydanie odpisu KW, co kosztuje 30 zł. Od jakiegoś czasu księgi wieczyste doczekały się też wersji elektronicznej – na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości są udostępniane księgi wieczyste, Pabianice online także mają swoje wersje ksiąg. Przeglądanie ksiąg internetowo jest darmowe, za pobranie odpisu na komputer trzeba zapłacić 20 zł.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga wieczysta przydaje się w sytuacjach takich jak: