Księgi wieczyste Zakopane


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Zakopane

Czym są księgi wieczyste? To publiczne rejestry zakładane dla wszystkich nieruchomości w kraju, nieważne czy to mieszkanie, grunt, dom, garaż, magazyn, działka. Po co się je zakłada? Taki publiczny rejestr pozwala ustalić autorytarnie, kto ma określone prawa do nieruchomości. Można z niej wyczytać też wiele innych informacji.

Numer księgi wieczystej

Przepisy prawa stanowią, że sądy rejonowe są odpowiedzialne za zakładanie, prowadzenie oraz aktualizowanie ksiąg wieczystych. Sąd rejonowy nadaje im też unikalne identyfikatory, które zaczynają się od oznaczenia danego sądu – to cztery cyfry i znaki. Po ukośniku w identyfikatorze następuje właściwy numer KW, kolejny z repozytorium. Zaś po kolejnym ukośniku jest cyfra kontrolna, nadawana automatycznie i losowo. Całość numeru KW zamyka się w 15 znakach.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Zakopane

Numer księgi wieczystej jest potrzebny do uzyskania wglądu do wpisów księdze. Tylko ten identyfikator pozwoli odnaleźć właściwy dokument. Wyszukanie numeru KW nie jest możliwe w darmowych wyszukiwarkach, typu Google, bo to dane poufne, których nie udostępnia się publicznie. Numer KW zawsze można znaleźć na akcie notarialnym zakupu nieruchomości, ale do takiego dokumentu ma wgląd jedynie właściciel nieruchomości. Osoba postronna może jednak wyszukać numer KW na kilka innych sposobów:

Aby decyzja w sądzie czy starostwie była pozytywna, interes prawny musi być wystarczająco przekonująca, np. postępowanie spadkowe czy już podpisana umowa przedwstępna na zakup nieruchomości. Na decyzję czeka się nawet do kilku tygodni. W internetowej wyszukiwarce szukanie numeru KW jest szybsze i wygodniejsze, nie ma też konieczności uzasadniania zainteresowania numer danej księgi wieczystej. Pobranie numeru kosztuje 29 zł. W wyszukiwarce online można wybrać jeden z dwóch sposobów szukania numeru KW: po adresie nieruchomości lub po numerze działki. Czasem szukanie po numerze działki daje lepsze rezultaty. Numer działki można uzyskać online na stronie geoportal.gov.pl.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Księgi wieczyste, Zakopane online znajdują się na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości. Za darmo można je przejrzeć, a za opłatą 20 zł pobrać elektroniczny odpis. Papierowy odpis księgi wieczystej jest do pobrania za 30 zł we właściwym sądzie rejonowym. W ten sposób spełniona jest zasada jawności i powszechności ksiąg wieczystych, umocowana w prawie.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga wieczysta przede wszystkim umożliwia potwierdzenie stanu prawnego nieruchomości. Taki zabieg przydaje się przed zakupem nieruchomości, a także w przypadku podejmowania decyzji o przyjęcie nieruchomości w spadku czy darowiźnie.

Meta description:

Księgi wieczyste, Zakopane online: trzy sposoby na znalezienie numeru KW, w tym internetowo, oraz uzyskiwanie dostępu do wpisów KW w sieci.