Księgi wieczyste Otwock


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Otwock

W Otwocku są liczne nieruchomości o różnym przeznaczeniu, np. lokale czy domy mieszkalne, biura i lokale handlowo-usługowe, grunty, działki, magazyny, piwnice, garaże. To co łączy wszystkie nieruchomości to fakt posiadania księgi wieczystej – dokumentu stanowiącego publiczny rejestr pozwalający jednoznacznie i autorytarnie ustalić, kto ma prawa do danej nieruchomości oraz jakiego rodzaju są to prawa. Dlatego w przypadku transakcji na nieruchomościach przydatne są księgi wieczyste – Otwock nie jest tu wyjątkiem, podobnie jak w całym kraju także w tym mieście notariusze, urzędnicy czy analitycy bankowi wymagają w pewnych sytuacjach przedłożenia odpisu z KW.

Numer księgi wieczystej

System ksiąg wieczystych jest uporządkowany głównie dzięki nadawaniu każdej księdze numeru KW o identycznym formacie w całym kraju. Numer KW charakteryzuje się tym, że:

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Otwock

Zdarza się, że osoba zainteresowana dostępem do wpisów w księdze wieczystej, nie zna numeru KW. W takiej sytuacji ma trzy możliwości zdobycia numeru KW. Po pierwsze może udać się do właściwego sądu rejonowego, wydział ksiąg wieczystych – Otwockma jeden taki sąd, by złożyć stosowny wniosek wraz z opłatą. Decyzja może być odmowna, bo uzależniona jest od zasadności interesu prawnego podanego we wniosku. Oczekiwanie wynosi do kilku tygodni. Podobny proces przechodzi się w starostwie powiatowym – wniosek, opłata oraz czekanie na decyzję. Szybsze jest szukanie internetowo. Specjalna wyszukiwarka online umożliwia już w kilka minut znalezienie danego numeru KW. Wystarczy znać dokładny adres nieruchomości lub numer działki. Szukanie po numerze działki jest często bardziej adekwatne, jeśli po adresie nie udaje się odnaleźć numeru KW. Numer działki można znaleźć na stronie geoportal.gov.pl. Szukanie po adresie odbywa się poprzez wybranie właściwego miasta w indeksie alfabetycznym miast w wyszukiwarce numerów ksiąg wieczystych – Otwock onlinejest ujęty w spisie, a później wybraniu danej ulicy, numeru domu czy mieszkania. Dla mniejszych miejscowości szukanie zaczyna się od wybrania województwa.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Mając numer KW, można odnaleźć właściwą księgę. Papierowy odpis uzyskuje się w sądzie rejonowym za cenę 30 zł. Odpis elektroniczny jest do pozyskania online na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości za 20 zł. Warto wiedzieć, że przeglądanie elektronicznych ksiąg wieczystych – Otwock czy inne miasto jest lokalizacją nieruchomości, której księga dotyczy –jest darmowe.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Odpis księgi wieczystej trzeba przedstawić przy zakupie nieruchomości lub ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Warto zapoznać się z wpisami w księdze przed przejęciem nieruchomości w spadku lub jako darowizna.