Księgi wieczyste Siedlce


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Siedlce

Co kryje się pod pojęciem księgi wieczyste? To określenie dokumentów będących publicznymi rejestrami, zakładanymi i prowadzonymi przez sądy rejonowe w całym kraju dla wszystkich rodzajów nieruchomości. W księdze wieczystej znajdują się informacje o stanie prawnym nieruchomości, a także dane osobowe jej właścicieli, wpisane hipoteki, służebności i inne szczegółowe dane. Wpisy w księdze traktowane są jako autorytarne, które rozstrzygają bezwzględnie, do kogo należy prawo do nieruchomości i jakiego rodzaju jest to prawo.

Numer księgi wieczystej

Księgi wieczyste nie są lokalizowane na podstawie np. adresu nieruchomości, gdyż mogłoby to rodzić pewien chaos i problemy ze znalezieniem właściwego dokumentu. Dlatego sądy rejonowe by uporządkować księgi wieczyste i ułatwić odnalezienie danego dokumentu, nadają im numery w jednolitym formacie. Każdy numer to ciąg 15 cyfr, liter oraz dwóch ukośników. Ma charakter unikatowy i zawsze odsyła tylko do jednego dokumentu, nie ma zatem mowy o pomyłce, jeśli tylko ma się właściwy numer KW.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Siedlce

Wykaz numerów ksiąg wieczystych jest oczywiście dostępny w sądzie rejonowym – przykładowo wszystkie księgi wieczyste i ich numery z Siedlec i okolic są przechowane w Sądzie Rejonowym, Wydział Ksiąg Wieczystych, Siedlce. Sam wykaz numerów ksiąg ma też Starostwo Powiatowe. Do tych dwóch instytucji można udać się z opłaconym wnioskiem, by uzyskać numer KW, jeśli się go nie zna. Trzeba zawrzeć interes panwi we wniosku, by mieć szanse na pozytywne jego rozpatrzenie.

Inną metodą na wyszukanie numeru KW jest korzystanie z wyszukiwarki internetowej, ale nie pierwszej lepszej – tylko specjalnie stworzonej wyszukiwarki numerów ksiąg, która pobiera dane z baz centralnych, umożliwia odnalezienie właściwego numeru. Szukanie odbywa się po adresie nieruchomości albo numerze działki i jest darmowe, jednak już za pobranie wyniku wyszukiwania, czyli numeru KW, trzeba zapłacić – 29 zł za jeden numer. Dla osób szukających większej liczby numerów przewidziane są korzystne zniżki.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Gdzie można uzyskać dostęp do księgi wieczyste, Siedlce online? Na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości. Tam są w formie zdigitalizowanej wszystkie księgi wieczyste z całego kraju. Wypisy papierowe dokumentów można uzyskać w sądzie rejonowym. Koszty pobrania ksiąg wynoszą:

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga wieczysta to dokument, który należy przełożyć notariuszów oraz kupującemu podczas podpisywania umowy przedwstępnej lub finalnej sprzedaży nieruchomości. Ponadto, często pośrednicy nieruchomości sprawdzają zapisy ksiąg wieczystych nieruchomości klientów, by mieć obraz dotyczący ich stanu prawnego, co może rzutować na powodzenie sprzedaży. Spadkobiercy powinni sprawdzać księgi wieczyste przed przyjęciem nieruchomości w spadku.