Księgi wieczyste Brzeg


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Brzeg

Aby utrzymać ład i porządek w systemie nieruchomości w kraju i ograniczyć do minimum ewentualne spory na tle prawa do własności do danej nieruchomości, mocodawca w Polsce wprowadził obowiązek zakładania dla każdej nieruchomości księgi wieczystej. To publiczne rejestry dokumentujące status prawny nieruchomości, które pozwalają autorytarnie ustalić właściciela nieruchomości oraz inne osoby mające do niej prawa określonego rodzaju.

Numer księgi wieczystej

Celem łatwej identyfikacji danej księgi i uporządkowania systemu ksiąg wieczystych w kraju, wprowadzono standaryzowany numer KW nadawany wedle tego samego schematu księgom w całym kraju. Format numeru księgi to XYZ1/12345678/2, gdzie:

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Brzeg

Jak ustalić, jaki numer ma księga wieczysta danej nieruchomości, tak by zdobyć możliwości uzyskania dostępu do jej wpisów? Można pofatygować się do jednej z dwóch instytucji, która dysponuje listą numerów KW i udostępnia dany numer na wniosek petenta, o ile będzie on zawierał wyraźny interes prawny oraz zostanie opłacony. Takich informacji udziela sąd rejonowy, wydział ksiąg wieczystych, Brzeg, gdzie są przechowywane księgi dla Brzegu i regionu, ale także Starostwo Powiatowe, które ma w posiadaniu listę numerów KW.

Innym sposobem, który nie wymaga ruszania się z domu, jest wyszukanie numeru KW w specjalnej wyszukiwarce oferującej opcję dotarcia do właściwego numeru po adresie nieruchomości albo numerze działki. Szukanie po adresie zaczyna się od wskazania miasta lub województwa, a potem miasta, a następnie wybiera się ulicę, numer domu oraz numer lokalu, jeśli księga dotyczy mieszkania czy biura w budynku. Pobranie numeru KW kosztuje 29 zł. Sporym udogodnieniem jest nie tylko fakt, że można wyszukać numer o dowolnej porze z dowolnego miejsca, mając tylko dostęp do Internetu, ale także to, że nie trzeba podawać interesu prawnego, by pobrać numer KW.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Księgi wieczyste regulowane są ustawą z 6 lipca 1982 roku, która wskazuje m.in. na kilka zasad ich funkcjonowania. Jedną z zasad jest jawność ksiąg, którą ma zapewnić Państwo. Dlatego każdy, kto ma numer KW, może zgłosić się do sądu rejonowego, wydziału ksiąg wieczystych, Brzegi po złożeniu stosownego wniosku oraz wpłaceniu 30 zł pobrać papierowy odpis z księgi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom petentów, którzy coraz częściej chcą załatwiać sprawy urzędowe w Internecie, udostępniono także w sieci księgi wieczyste. Na portalu Ministerstwa Sprawiedliwość można za darmo przejrzeć wpisy do ksiąg, a za 20 zł pobrać elektroniczny odpis księgi.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Zawierająca cztery obszerne działy księga wieczysta przyda się w momencie kupna nieruchomości, decyzji o przyjęciu nieruchomości w spadku czy ubieganiu się o kredyt hipoteczny zabezpieczony nieruchomością. Można w niej sprawdzić m.in. kto ma jakie prawa do nieruchomości, czy są na nie wpisane hipoteki lub służebności, jaka jest dokładna powierzchnia nieruchomości.