Księgi wieczyste Nysa


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Nysa

Domy, mieszkania, grunty, działki, biura, lokale usługowe, garaże, spółdzielcze prawa własnościowe do mieszkania i wszystkie inne nieruchomości mają własną księgę wieczystą, jak wskazuje ustawa z 6 lipca 1982 roku. Księga wieczysta jest publicznym rejestrem wskazującym m.in. status prawny nieruchomości oraz zawierającym inne ważne informacje na jej temat.

Numer księgi wieczystej

Numer księgi wieczystej to jej identyfikator, po którym można odnaleźć właściwy dokument. Każdy numer tworzony jest według ustalonego schematu, składającego się z 15 znaków – liter, cyfra i ukośników. Format numeru księgi wieczystej – Nysa jak każda inna miejscowość także taki ma – wygląda następująco: XYZ1/12345678/2. Pierwsze cztery znaki wskazują na oznaczenie sądu rejonowego, dzięki czemu po numerze księgi wieczystej można wywnioskować, gdzie znajduje się dana nieruchomość.

Wyszukiwanie numeruksięgi wieczystej: Nysa

Właściciele nieruchomości znają numer księgi wieczystej, bo mogą go sprawdzić w akcie notarialnym. Jednak osoby zainteresowane zakupem nieruchomości, jeśli nie mogą jeszcze skontaktować się z właścicielem lub nie chce on podać numeru KW, to mają inne możliwości zdobycia numeru. Także w przypadku zainteresowania wynajmem czy możliwości przejęcia nieruchomości spadku, można sprawdzić numer KW, by uzyskać dostęp do wpisów w księgach wieczystych. Numer KW wydają sądy rejonowe jako instytucje prowadzące księgi – z opłaconym wnioskiem z zawartym uzasadnieniem należy udać się do sądu rejonowego, wydział zajmujący się księgami wieczystymi, Nysa. Księgi nie są przechowywane w Starostwie Powiatowym, ale jest tam lista numerów KW i można także poprosić o wydanie numeru, składając opłacony wniosek z wpisanym interesem prawnym.

Wyszukiwarka online do numerów KW pozwala sprawdzić numer księgi wieczystej wygodnie i szybko po adresie lub numerze działki. Szukanie po adresie zaczyna się od wybrania z indeksu miast Nysy, a następnie trzeba znaleźć właściwą ulicę oraz numer budynku i ewentualnie mieszkania. W przypadku mniejszych miejscowości, które nie zostały ujęte w spisie miast, szukanie zaczyna się od wybrania województwa, później miasta, ulicy, domu i mieszkania. Pobranie numeru kosztuje 29 zł.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Numer KW pozwala odnaleźć księgę danej nieruchomości i przejrzeć jej wpisy lub zyskać odpis papierowy lub elektroniczny. Papierowy odpis można zdobyć w sądzie rejonowym po zapłaceniu 30 zł. Od jakiegoś czasu księgi są też w Internecie: księgi wieczyste, Nysa online są do wglądu na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Za darmo można je przejrzeć. Pobranie odpisu elektronicznego kosztuje 20 zł.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga wieczysta zawiera szereg przydatnych informacji potrzebnych w procesie kupna nieruchomości, wynajmu, przejęcia nieruchomości w spadku, a także przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny zabezpieczony nieruchomością. Z księgi wieczystej można wyczytać: