Księgi wieczyste Łomża


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Łomża

Autorytarne ustalenie praw danych osób do nieruchomości umożliwiają tzw. księgi wieczyste. Czym są księgi wieczyste? To mocowane w prawie rejestry publiczne zakładane, prowadzone, aktualizowane przez sądy rejonowe dla każdej nieruchomości, jak dom, mieszkanie, działka, grunt, lokal usługowy etc. Dzięki konieczności aktualizowania wpisów w księgach, zawarte tam dane są zgodne ze stanem faktycznym.

Numer księgi wieczystej

Księgi wieczyste identyfikuje się po numerze KW, czyli ciągu 15 znaków, liter, cyfr. Taki numer zawsze odsyła tylko do jednego dokumentu, co pozwala uniknąć pomyłki. Z samego numeru można już wyczytać w jakim rewirze znajduje się nieruchomość, której dotyczy księga, gdyż pierwsze cztery znaki są oznaczeniem sądu rejonowego. Kolejne części numeru KW to właściwy numer dokumentu, wzięty jako kolejny z repozytorium oraz cyfra kontrolna stojąca na końcu. Poszczególne części numeru KW rozdzielane są ukośnikami.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Łomża

Numer KW pełni bardzo istotną rolę w systemie ksiąg wieczystych. Bez niego nie ma możliwości odnalezienia danej księgi wieczystej. Numer zawsze wpisywany jest w akcie notarialny nabycia nieruchomości i właśnie tam najprościej go znaleźć. W razie niemożności uzyskania dostępu do aktu notarialnego – przykładowo, gdy nie jest się właścicielem nieruchomości, a właściciel odmawia podania numeru KW, do czego ma pełne prawo, można wyszukać numer:

Szukanie w specjalnej wyszukiwarce przynosi szybsze efekty, a do tego nie wymaga podawania interesu prawnego. Wystarczy wyszukać po adresie czy numerze działki oraz zapłacić 29 zł, a każdy otrzyma znaleziony numer. W przypadku wniosków do sądu czy starostwa czas oczekiwania na decyzję może wynieść nawet do kilku tygodni, a jeśli interes prawny nie okaże się wystarczająco zasadny, to te organy nie wydadzą numeru KW.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Księgi wieczyste przechowywane są w sądach rejonowych. Aby uzyskać odpis papierowy księgi trzeba zatem udać się do sądu i złożyć wniosek o wydanie takiego dokumentu oraz zapłacić 30 zł. W starostwie powiatowym znajduje się tylko lista numerów KW, nie ma tam samych ksiąg, więc w tym organie nie uzyska się wglądu do wpisów w księdze. Można przejrzeć księgi internetowo – na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości. Do wglądu są one udostępniane za darmo, zaś w przypadku konieczności pobrania odpisu elektrycznego na komputer czy telefon trzeba zapłacić 20 zł.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księgi wieczyste z formalnego punktu widzenia są niezbędne przy wszelkich transakcjach na nieruchomościach, szczególnie sprzedaży/kupna czy ubiegania się o kredyt hipoteczny zastawiony nieruchomością. Powinno się przejrzeć wpisy w księdze przed przyjęciem nieruchomości w spadku czy akcie darowizny.