Księgi wieczyste Słupsk


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Słupsk

Mieszkania, domy, działki, grunty, lokale, biura, garaże, komórki lokatorskie, a nawet spółdzielcze prawa własnościowe do mieszkania – każdy rodzaj nieruchomości musi mieć założoną księgę wieczystą, na podstawie przepisów prawa, a dokładnie ustawy z 6 lipca 1982 roku. Księga jest publicznym rejestrem stanowiącym bezsporny dowód statusu prawnego nieruchomości.

Numer księgi wieczystej

Identyfikacja księgi odbywa się za pomocą numeru w specjalnym formacie. Ma on 15 cyfr, liter, znaków. Taki format jest jednolity dla wszystkich ksiąg wieczystych – słupskie nieruchomości mają również księgi wieczyste z numerem w postaci np. XYZ1/12345678/2.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Słupsk

Zdarza się, że potencjalny nabywca chce przejrzeć księgę wieczystą nieruchomości zanim zdecyduje się na skontaktowanie z jej właścicielem. Informacje z ksiąg przydają się także np. pośrednikom z biur nieruchomości, prawnikom czy notariuszom. Jednakże numer KW zawsze znany jest przede wszystkim właścicielowi nieruchomości. Inne, niebędące właścicielami osoby muszą na własną rękę zdobyć numer KW, ale mają do tego kilka dróg do wyboru. Jeśli wolą osobisty kontakt z urzędnikiem, mogą spróbować złożyć wniosek wraz z opłatą i uzasadnieniem interesu prawnego w Sądzie Rejonowym albo Starostwie Powiatowym. Nie jest to jednak wygodna opcja, a do tego często czeka się nawet parę tygodni na decyzję, która wcale nie musi pozytywna. Nie jest bowiem automatycznie przyznawana, ale dopiero po analizie wskazanego przez petenta interesu prawnego.

Każdy, kto wyszuka online numer KW w specjalnie stworzonej w tym celu wyszukiwarce i zapłaci 29 zł, może być pewien, że numer otrzyma. Wyszukiwarka nie wymaga bowiem podawania uzasadnienia zainteresowaniem daną nieruchomością. Szukanie odbywa się po adresie albo po numerze działki.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Księgi wieczyste zakładane, przechowywane i aktualizowane są przez sądy rejonowe. Przepisy prawa nałożyły te obowiązki właśnie na te instytucje. Do sądu można zgłosić się nie tylko po numer KW, ale też po wypis z samej księgi, który kosztuje 30 zł brutto. Od kilku lat w Internecie upublicznione są elektroniczne księgi wieczyste. Słupsk także ma księgi wieczyste swoich nieruchomości w wersji online – jak księgi nieruchomości ze wszystkich innych polskich miast są one na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości. Przeglądanie wpisów jest darmowe. Za pobranie wersji elektronicznej księgi petent musi zapłacić 20 zł brutto. Bardziej opłacalne jest zatem korzystanie z internetowej wyszukiwarki ksiąg wieczystych, to także szybsza i wygodniejsza opcja.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Z księgi wieczystej można się dowiedzieć: