Księgi wieczyste Dąbrowa Górnicza


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Dąbrowa Górnicza

Otrzymanie nieruchomości w spadku może być bardzo korzystne, o ile nieruchomość nie ma żadnych obciążeń hipotecznych, a jej status prawny jest jasny. Takie informacje można sprawdzić w księdze wieczystej. Podobnie przed zakupem mieszkania, lokalu czy działki należy przejrzeć księgę wieczystą, by wiedzieć, jak jest stan prawny kupowanej nieruchomości.

Numer księgi wieczystej

Identyfikacja księgi wieczystej odbywa się po numerze składającym się z 13 znaków. Numer księgi wieczystej odnosi się zawsze tylko do jednego dokumentu, zatem znając go, nie ma mowy o pomyłce. Numeru KW nie da się raczej znaleźć w darmowej wyszukiwarce poprzez wpisanie po prostu takiego zapytania w Google. To dane, których właściciele nie udostępniają osobom postronnym.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Dąbrowa Górnicza

Potencjalny nabywca, najemca czy spadkobierca nieruchomości, zainteresowany przejrzeniem wpisów w księdze wieczystej, może wybrać metodę bezpośrednią lub internetową celem pozyskania numeru księgi wieczystej. Dąbrowa górnicza ma księgi wieczyste swoich nieruchomości przechowywane w Sądzie Rejonowym i tam można udać się z wnioskiem o wydanie numeru KW. Trzeba go opłacić oraz uzasadnić w nim interes prawny. Wniosek może spotkać się z odmowną decyzją. Podobna procedura uzyskania numeru KW jest również w Starostwie Powiatowym.

Nie ma konieczności uzasadniania interesu prawnego przy szukaniu numeru KW online w specjalnej wyszukiwarce. Wystarczy znać:

Jeśli wyszukanie po adresie okaże się nieefektywne, co czasem się zdarza, zalecane jest szukanie po numerze działki. Pobranie numeru KW z wyszukiwarki jest odpłatne, ale dla osób pobierających kilka numerów jednocześnie, oferowane są zniżki.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

W formie papierowej księgi wieczyste przechowywane są w Sądzie Rejonowym, Wydziale Ksiąg Wieczystych. Dąbrowa Górnicza online także udostępnione ma te dokumenty – jak każda inna miejscowość w kraju. Elektroniczne księgi znajdują się na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości. Pobranie wydruku z Internetu lub wypisu z sądu jest płatne, za darmo można jednak przeglądać księgi.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Przejrzenie wpisów ksiąg przydaje się w sytuacji potencjalnego zainteresowania kupnem nieruchomości, by sprawdzić jej stan prawny, czy nie ma hipotek lub wpisanych służebności. Warto też zajrzeć do księgi przed podpisaniem umowy o najem nieruchomości, by potwierdzić jej faktycznego właściciela, bo to właśnie z nim trzeba podpisać umowę najmu. Spadkobierca nieruchomości przed przyjęciem spadku również powinien potwierdzić stan prawny majątku poprzez sprawdzenie ksiąg wieczystych. Wypis papierowy z księgi wieczystej lub internetowy dokument pobrany z portalu MS musi być przedłożony przed notariuszem w momencie finalizowania transakcji sprzedaży nieruchomości.