Księgi wieczyste Racibórz


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Racibórz

Księgi wieczyste są regulowane ustawą z dnia 6 lipca 1982 roku, która wskazuje, że te dokumenty to publiczne rejestry zawierające bezsporny status prawny nieruchomości. Prawo wymaga, by każda nieruchomość, niezależnie od jej rodzaju, miejsca położenia oraz przeznaczenia, miała księgę wieczystą. Zatem zarówno nieruchomości mieszkalne, jak i usługowe i komercyjne, czy grunty i działki mają własną księgę wieczystą. Dzięki temu w systemie nieruchomości w kraju panuje porządek i nie ma sporów na tle, do kogo należy dana nieruchomość.

Numer księgi wieczystej

Ta sama ustawa wskazuje sądy rejonowe jako odpowiedzialne za zakładanie, przechowywanie, prowadzenie, udostępnianie ksiąg wieczystych. Sądy nadają księgom numer wedle schematu:

•Cztery pierwsze znaki, litery i cyfry, to oznaczenie sądu rejonowego.

•Po pierwszym ukośniku znajduje się osiem cyfr, kolejny numer wedle repozytorium numerów KW.

•Po drugim ukośniku następuje cyfra kontrolna, nadawana losowo.

Numer księgi wieczystej nie jest udostępniany w darmowych wyszukiwarkach internetowych. Można go znaleźć na akcie notarialnym zakupu nieruchomości. Jeśli ktoś nie ma dostępu do takiego dokumentu, zostają mu trzy inne opcje wyszukania numeru KW.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Racibórz

Tradycyjne, analogowe metody szukania numeru KW wymagają stawienia się w jednej z dwóch instytucji i złożenia wniosku z wpisanym interesem prawnym oraz opłacenia. Procedura wygląda identycznie w obu organach wydających numery KW, czyli

•Sądzie Rejonowym, wydziale zajmującym się księgami wieczystymi, Racibórz

•Starostwo Powiatowe, Wydział Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, Racibórz.

Na decyzję o wydanie numeru czeka się do kilku tygodni, a jeśli interes prawny nie był podany lub zostanie uznany za niewystarczający, numer KW nie zostanie wydany.

Od niedawna można skorzystać także z metody online szukania ksiąg wieczystych. Pozwala ona szybko i wygodnie odnaleźć dany numer KW, bez konieczności podawania interesu prawnego. Po uiszczeniu opłaty w wysokości 29 zł numer KW jest wydawany szukającemu. W wyszukiwarce online korzysta się z dwóch metod szukania numeru KW:

•Po adresie nieruchomości, zaczynając od miasta lub województwa

•Po numerze działki, który można zdobyć na portalu rządowym GeoPortal.gov.pl.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Petent mający numer KW, wedle prawa, ma zapewniony dostęp do treści z księgi wieczystej, co jest realizowane dwojako. Po pierwsze można uzyskać odpis papierowy w sądzie rejonowym, co kosztuje 30 zł brutto. Po drugie, można przejrzeć za darmo elektroniczne księgi wieczyste – Racibórz ma swoje księgi wieczyste udostępnione na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Pobranie odpisu elektronicznego kosztuje 20 zł.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Elektroniczny lub papierowy odpis księgi wieczystej musi być przedłożony notariuszowi przy podpisywaniu umowy sprzedaży nieruchomości, a także analitykowi bankowemu przed uzyskaniem kredytu hipotecznego zabezpieczonego nieruchomością. Warto też sprawdzić status prawny nieruchomości przed przyjęciem jej w spadku.