Księgi wieczyste Rybnik


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Rybnik

Rynek nieruchomości w Rybniku jest bogaty i różnorodny – obejmuje domy, mieszkania, lokale, hale przemysłowe, działki pod zabudowę, garaże i inne. Według przepisów polskiego prawa każda nieruchomość, niezależnie od typu i przeznaczenia, powinna mieć założoną księgę wieczystą. Ten dokument odgrywa niezwykle istotną rolę na rynku obrotu nieruchomościami, a także w procesie dziedziczenia majątku.

Numer księgi wieczystej w Rybniku

Księgi wieczyste w Rybniku oznaczone są numerami, które format mają identyczną jak księgi w całym kraju. Początkowe cztery znaki dotyczą właściwego dla Rybnika Sądu Rejonowego. Po ukośniku następuje kolejny numer KW z repozytorium, a po drugim ukośniku stoi tzw. cyfra kontrolna. Całość zamyka się w 15 znakach. Taki numer widnieje w aktach notarialnych zakupu nieruchomości i właśnie tam może sprawdzić go właściciel nieruchomości. Dla osób postronnych są inne metody szukania numeru KW.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Rybnik

Petent ma możliwość wyszukania numeru księgi wieczystej – Rybnik czy inna miejscowość jest lokalizacją nieruchomości – poprzez udanie się do jednej z dwóch instytucji udzielających takich informacji lub sprawdzenie numeru online. Wykaz numerów KW ma Starostwo Powiatowe, a same księgi przechowane są w Sądzie Rejonowym, Wydziale Ksiąg Wieczystych Rybnik. Online zaś numerów szuka się w dedykowanej wyszukiwarce, bo takie poufne dane nie są udostępniane w Google. Wszystkie metody wymagają uiszczenia opłaty – za pobranie numeru online płaci się 29 zł. Szukanie internetowe jest jednak szybsze i wygodniejsze, a także nie wymaga podawania interesu prawnego. Udając się bowiem do Starostwa czy Sądu, trzeba uzasadnić interes prawny kierujący zainteresowaniem przejrzenia danej księgi wieczystej. Wyszukiwarka numerów KW online funkcjonuje na zasadzie szukania po adresie lub numerze działki – można go zdobyć także online na portalu GeoPortal.gov.pl lub w wydziale ewidencji gruntów.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Po uzyskaniu numeru księgi wieczystej można już przejrzeć wpisy w niej zawarte. W tym celu należy udać się z numerem do Sądu Rejonowego Wydziału Ksiąg Wieczystych – tam, gdzie fizycznie księgi są przechowywane, lub sprawdzić elektroniczne księgi wieczyste. Rybnik ma księgi wieczyste swych nieruchomości udostępniane internetowo, podobnie jak każde inne miasto. Wszystkie księgi są udostępniane za pośrednictwem portalu Ministerstwa Sprawiedliwości. Przeglądanie wpisów jest darmowe, pobranie płatne. Podobnie zresztą w przypadku pobierania wypisu z KW osobiście w Sądzie Rejonowym – także trzeba uiścić opłatę.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

W księdze wieczystej można sprawdzić: