Księgi wieczyste Siemianowice Śląskie


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Siemianowice Śląskie

Prowadzone przez sądy rejonowe publiczne rejestry zawierające informacje o stanie prawnym nieruchomości nazywane są księgami wieczystymi. Każda nieruchomość w kraju, niezależnie od lokalizacji, ma swoją księgę wieczystą.

Numer księgi wieczystej

Księgi wieczyste identyfikuje się po unikalnym numerze, nadawanym przez sądy rejonowe. Numer KW nie składa się tylko z cyfr – to ciąg cyfr, liter oraz znaków. Pierwsze cztery znaki, litery i cyfry, to oznaczenie danego sądu rejonowego, w rewirze którego jest położoną nieruchomość, której dotyczy księga. Po nich następuję ukośnik oraz właściwy numer KW, składający się z ośmiu cyfr. Numer KW wieńczy kolejny ukośnik oraz cyfra kontrolna. Łącznie jest to zatem 15 znaków w formacie np.: XYZ1/12345678/3.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Siemianowice Śląskie

Numer KW jest zazwyczaj znany jedynie właścicielowi nieruchomości, który zawsze może go sprawdzić na akcie notarialnym nabycia domu, mieszkania, działki, gruntu, lokalu etc. Zainteresowane daną nieruchomością osoby postronne, np. chcące ją kupić, wynająć czy otrzymujące ją w spadku, mogą zdobyć numer KW albo bezpośrednio od właściciela, albo w wybranych instytucjach, albo internetowo. Informacji o numerze KW udzielają jedynie sąd rejonowy oraz Starostwo Powiatowe właściwe dla lokalizacji nieruchomości. Aby uzyskać od tych organów numer księgi wieczystej, trzeba złożyć opłacony wniosek. Nie każdy jest pozytywnie rozpatrywany – wszystko zależy od wskazanego w nim uzasadnienia prawnego. Na decyzję czeka się do kilku tygodni, zależnie od polityki danej instytucji.

Wyszukiwarka internetowa numerów KW pozwala w kilka minut pobrać numer, bez konieczności uzasadniania interesu prawnego i wychodzenia z domu. Szuka się po adresie lub numerze działki. Pobranie numeru kosztuje 29 zł.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Ustawa o księgach wieczystych ustanawia kilka zasad dotyczących tych rejestrów, jedną z nich jest ich jawność. Ma się to przejawiać tym, że obywatele mają dostęp do ksiąg. Rzeczywiście jest zapewniony dla obywateli dostęp do treści z księgi wieczyste – Siemianowice Śląskie, jak każda inna miejscowość, realizują tę zasadę dwojako:

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księgi wieczyste, dzięki zawartym w nich danym o wysokiej szczegółowości, pozwalają ustalić: