Księgi wieczyste Sosnowiec


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Sosnowiec

W Sosnowcu dziennie wiele osób wykazuje zainteresowanie zakupem nieruchomości, a także zawieranych jest mnóstwo transakcji sprzedaży, które wymagają udania się do notariusza. W takich sytuacjach – ale nie tylko – istotną rolę odgrywa dokument zwany księgą wieczystą. Jest ona zakładana dla każdej nieruchomości w kraju i zawiera szczegółowe dane o jej stanie prawnym.

Numer księgi wieczystej

Każda nieruchomość – dom, mieszkanie, garaż, działka, hala, lokal usługowy – mają swoją księgę wieczystą, a każda księga swój numer. Nadawany wedle wzoru, ale unikatowy i odnoszący się tylko do jednego dokumentu. Numer KW jest ciągiem 13 cyfr i liter, rozdzielonych dwoma ukośnikami. Tylko mając ten numer, można uzyskać dostęp do zapisów księgi. Przyzwyczajeni do szukania wszystkiego w Google konsumenci, z pewnością także i tam szukaliby numeru KW. To jednak niewłaściwe miejsce, bo numer KW nie jest po prostu udostępniany darmowo online osobom postronnym. Są inne metody na jego ustalenie.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej

Jak zatem uzyskać numer księgi wieczyste? Sosnowiec online nie daje takiej możliwości jako miasto. Jest tylko opcja zdobycia numeru osobiście poprzez złożenie wniosku albo w Starostwie Powiatowym albo w Sądzie Rejonowym Wydziale Ksiąg Wieczystych, właściwych dla lokalizacji danej nieruchomości. Jest jednak wyszukiwarka krajowa, która zawiera numery KW nieruchomości także z Sosnowca. Wyszukuje się w niej za pomocą:

Obie metody szukania zapewniają dobre wyniki, a pobranie znalezionego numeru KW kosztuje 29 zł

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Elektroniczne księgi wieczyste – Sosnowiec czy inne miasto jest lokalizacją nieruchomości – są dostępne na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości. Podając numer, uzyskuje się wgląd za darmo do księgi. Pobranie wydruku jest płatne. Oczywiście można także pobrać papierowy wypis z księgi w Sądzie Rejonowym Wydział Ksiąg Wieczystych, co również wymaga uiszczenia opłaty.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

W księdze wieczystej można sprawdzić, czy: