Księgi wieczyste Tarnowskie Góry


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Tarnowskie góry

Zachowanie porządku w systemie nieruchomości w kraju możliwe jest w dużej mierze dzięki księgom wieczystym, czyli publicznym rejestrom pozwalającym autorytarnie określić stan prawny nieruchomości. Wgląd do ksiąg wieczystych umożliwia sprawdzenie, kto ma prawa do nieruchomości i jakiego rodzaju są to prawa. Dzięki temu można uniknąć kontrowersji i kwestii spornych np. w trakcie nabywania i sprzedaży nieruchomości.

Numer księgi wieczystej

Uniknięcie chaosu w systemie ksiąg wieczystych jest możliwe dzięki nadawaniu dokumentom numerów o identycznym schemacie w całym kraju. Numer księgi wieczystej składa się z 15 znaków: dwóch ukośników, 13 liter lub cyfr. Numer KW pozwala na identyfikację właściwej księgi, ale też daje pewne podstawowe informacje o księdze, jak to, jaki jest sąd rejonowy, który zajmuje się księgą. Można to wyczytać dzięki wstawieniu oznaczenia danego sądu na początku numeru KW. Umożliwia to również wstępne określenie, gdzie znajduje się nieruchomość, której dotyczy księga o danym numerze.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Tarnowskie Góry

Jak znaleźć numer księgi wieczystej, gdy nie jest się właścicielem i nie ma wglądu do aktu notarialnego? Są trzy sposoby do wyboru:

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Elektroniczne księgi wieczyste, Tarnowskie Góry, udostępniane są wszystkim, którzy mają numer KW. Tak stanowi prawo, bo dostęp do ksiąg wieczystych ma być jawny i powszechny. Księgi online znajdziesz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie przeglądanie ich jest darmowe, a pobranie odpisu online kosztuje 20 zł. Można też udać się do sądu rejonowego, by złożyć wniosek o wydanie odpisu papierowego, co kosztuje 30 zł.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

W księdze wieczystej zawarte jest wiele przydatnych i szczegółowych informacji o nieruchomości pogrupowanych na cztery działy:

I. zawiera oznaczenie nieruchomości i wpisy praw własnościowych.

II. zawiera wpisy o własności i użytkowaniu wieczystym

III. zawiera wpisy o ograniczonych prawach rzeczowym z wyłączeniem hipotek.

IV. zawiera wpisy dotyczące hipotek.

Jeśli masz w planach kupić nieruchomość, wynająć, przejąć w spadku lub uzyskać kredyt hipoteczny zabezpieczony nieruchomością, warto zajrzeć do wpisów w KW.