Księgi wieczyste Gostyń


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Gostyń

Księgi wieczyste to dokumenty regulowane ustawą z dnia 6 lipca 1982. Według prawa są zakładane, prowadzone i aktualizowane przez sądy rejonowe dla każdej nieruchomości zlokalizowanej w ich rewirze, niezależnie od jej rodzaju czy przeznaczenia. Księgi wieczyste jako publiczne rejestry mają na celu autorytarne ustalenie praw do danej nieruchomości lub wskazania ograniczenia tych praw. Dostarczają także szeregu innych informacji jak dokładna lokalizacja, metraż etc.

Numer księgi wieczystej

Zachowanie porządku w systemie ksiąg wieczystych i nieruchomości w kraju, a także odnalezienie właściwego dokumentu jest możliwe dzięki nadawaniu każdej księdze numeru KW według stałego formatu, obowiązującego w całym kraju. Ten schemat to XYZ1/12345678/5, gdzie:

•XYZ1 jest oznaczeniem sądu rejonowego właściwego dla lokalizacji nieruchomości, której dotyczy księga.

•12345678 to właściwy numer księgi wieczystej, ustalony jako kolejny z repozytorium.

•5 to nadawana losowo cyfra kontrolna.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Gostyń

Numer KW koniecznie musi być wpisany do aktu notarialnego zakupu nieruchomości. Taki dokument jest w posiadaniu właścicieli nieruchomości, dlatego w dość prosty sposób mogą oni sprawdzić numer KW i przejrzeć wpisy w księgach. Niestety osoby postronne, niebędące właścicielami nieruchomości, nie mają wglądu do aktu notarialnego, a numeru KW nie odnajdą np. w darmowej wyszukiwarce online. Jeśli właściciel lokalu nie udostępni im numeru księgi, pozostaje im poszukać go na własną rękę. Do wyboru mają kilka sposobów, a najwygodniejsza i najszybsza jest opcja online. W specjalnej wyszukiwarce można odnaleźć numer KW po adresie lub numerze działki i pobrać go za jedyne 29 zł. Po adresie szuka się na dwa sposoby – począwszy od wybrania województwa lub wybrania miejscowości z indeksu alfabetycznego większych miast w Polsce, który został stworzony przez wyszukiwarkęksiąg wieczystych. Gostyńjest dostępny w tym spisie.

Osoby niemające dostępu do Internetu muszą udać się osobiście do sądu rejonowego, wydział ksiąg wieczystych, Gostyń lub do lokalnego starostwa powiatowego, by złożyć opłacony wniosek z wpisanym interesem prawnym. Po kilku dniach lub tygodniach otrzymają pozytywną lub negatywną decyzję o wydaniu numeru KW.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Z numerem KW uzyskanie dostępu do wpisów w księgach jest proste – wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, by przejrzeć księgi za darmo lub pobrać elektroniczny odpis za 20 zł. Można też uzyskać odpis papierowy we właściwym sądzie rejonowym, po złożeniu wniosku i wpłaceniu 30 zł.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga wieczysta przydaje się przy procesie sprzedaży/kupna nieruchomości, zarówno po to by sprawdzić wpisy np. hipoteczne, jak i w celach formalnych, bo jej odpis należy przedłożyć notariuszowi, by sprzedać nieruchomości. Warto też sprawdzić wpisy w księgach przed przyjęciem nieruchomości w spadku lub darowiźnie.