Księgi wieczyste Leszno


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Leszno

Każda nieruchomość, czy to biuro, czy mieszkanie, czy dom, czy działka, ma zakładaną księgę wieczystą, czyli specjalny rejestr publiczny zawierający informacje o jej statusie prawnym, dane osobowe właściciela etc. Taki dokument ze wszystkimi niezbędnymi informacjami o nieruchomości ma wiele zastosowań.

Numer księgi wieczystej

Księgi wieczyste mają swoje oznaczenia zwane numerami ksiąg wieczystych, w skrócie numer KW. Te identyfikatory mają zawsze taki sam wzór:

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Leszno

Najprostszą i najszybszą metodą na uzyskanie numeru KW w razie, gdy nie jest on w posiadaniu zainteresowanego treścią księgi, jest szukanie online w wyszukiwarce. Metody są dwie:

Wyszukiwarka działa szybko i ma intuicyjny interfejs. Pobranie numeru kosztuje 29 zł. Numer KW można też zdobyć w Starostwie Powiatowym lub Sądzie Rejonowym Wydział Ksiąg Wieczystych, Leszno, ale trzeba mieć interes prawny i go przedstawić we wniosku.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Księgi wieczyste – jak stanowi prawo – są jawne. Nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księgach w razie sporów. Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości przegląda się wpisy w KW za darmo, a za opłatą można dokument pobrać. Z kolei w sądach rejonowych jest możliwe pobranie odpisu w formie papierowej i też jest płatne.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Przede wszystkim wskazane jest zapoznanie się z księgą wieczystą w sytuacjach sprzedaży, kupna, wynajmu nieruchomości by potwierdzić status prawny i właściciela, ale także w przypadku wątpliwości w postępowaniu spadkowym. Odpis z KW należy przedłożyć notariuszowi przy zawieraniu umowy kupna-sprzedaży.