Księgi wieczyste Szamotuły


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Szamotuły

W Szamotułach znajdują się nieruchomości różnego rodzaju, od mieszkań i domów przez działki, grunty, po biura, lokale usługowe. Każda ma własną księgę wieczystą, założoną by bez sporów określić, kto ma prawa do danej nieruchomości. Ponadto wpisy w księdze wieczystej dostarczają szeregu szczegółowych informacji o niej i jej statusie prawnym.

Numer księgi wieczystej

Szukanie właściwej dla danej nieruchomości księgi wieczystej odbywa się po numerze KW, czyli specjalnym ciągu znaków identyfikujących dany dokument. Numer księgi wieczystej:

Numer KW jest obowiązkowo wpisywany w akcie notarialnym zakupy nieruchomości.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Szamotuły

Jeśli nie ma się możliwości sprawdzenia numeru KW w akcie notarialnym, pozostaje skorzystać z innych metod wyszukania tego identyfikatora. Sposób internetowy jest najprostszy i najszybszy. Wystarczy wejść na specjalną wyszukiwarkę numerów KW online, a tam:

Pobranie numeru KW kosztuje 29 zł.

Dla osób wolących tradycyjne, analogowe metody pozostaje wizyta w sądzie rejonowym, wydziale ksiąg wieczystych lub w Starostwie Powiatowym. Tam składa się wniosek wraz z uzasadnieniem interesem prawnym, np. postępowaniem spadkowym czy podpisaniem umowy przedwstępnej na zakup nieruchomości, oraz uiszcza opłatę. W tym przypadku decyzja może być odmowna, co nie ma miejsca przy szukaniu online numeru KW.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Elektroniczne księgi wieczyste, Szamotułydostępne są na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Wystarczy podać numer KW by za darmo przejrzeć wpisy ksiąg. Pobranie odpisu elektronicznego kosztuje 20 zł. Papierowy odpis można pobrać z sądu rejonowego za 30 zł.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księgi wieczyste są niezbędne przy zakupie nieruchomości czy przejęciu jej w spadku. Odpis elektroniczny lub papierowy księgi należy przedłożyć notariuszowi przy finalizacji transakcji kupna nieruchomości. Taki dokument sprawdza też analityk bankowy przed udzieleniem decyzji o kredycie hipotecznym zabezpieczonym daną nieruchomością. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stanu prawnego nieruchomości czy jej właściciela, można na własny użytek sprawdzić wpisy w księgach wieczystych.