Księgi wieczyste Goleniów


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Goleniów

Księga wieczysta umożliwia autorytarne ustalenie praw do danej nieruchomości i zidentyfikowanie osób mających te prawa. Dodatkowo w tych publicznych rejestrach zawarty jest szereg dodatkowych informacji o nieruchomości, m.in. wpisy na hipotece czy prawa służebności. Księga jest na bieżąco aktualizowana, dzięki czemu informacje z niej zawarte są zgodne ze stanem faktycznym.

Numer księgi wieczystej

Księgę wieczystą danej nieruchomości można odnaleźć po numerze księgi, czyli specjalnym identyfikatorze nadawanym przez sąd rejonowy właściwy dla położenia nieruchomości. Jeden numer KW odsyła zawsze do jednej księgi. Numer KW składa się z następujących elementów:

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Goleniów

Bez numeru KW nie jest możliwe uzyskanie wglądu do treści księgi. Jak odnaleźć numer księgi? Ten identyfikator jest na akcie notarialnym nabycia nieruchomości. Zazwyczaj jednak do takiego dokumentu zajrzeć może tylko właściciel nieruchomości i niechętnie udostępnia on te dane osobom postronnym. Jeśli nie jest się właścicielem nieruchomości, można zdobyć numer KW kilkoma sposobami. Można osobiście udać się do sądu rejonowego, wydział ksiąg wieczystych, Goleniów i złożyć opłacony wniosek wraz z zawartym w nim interesem prawnym uzasadniającym składanie podania o wydanie numeru KW. Podobnie proces odbywa się w Starostwie Powiatowym. W obu przypadkach nie jest przesądzone, że numer zostanie wydany. Starosta lub sędzia mogą dać odmowną decyzję. Ponadto, można czekać nawet do kilku tygodni na rozpatrzenie wniosku.

Szybciej i prościej jest wyszukać numer KW internetowo w specjalnych wyszukiwarkach. Wystarczy znać adres lub ewentualnie numer działki. Szukanie numeru jest darmowe, za jego pobranie płaci się 29 zł, ale przy pobieraniu większej liczby numerów, oferowane są zniżki. Warto wiedzieć, że w darmowych wyszukiwarkach internetowych nie da się znaleźć numeru KW, bo to wrażliwe dane, nieudostępniane online.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Ustawa o księgach wieczystych gwarantuje, że są one jawne i dostępne dla wszystkich obywateli. Dlatego każdy, kto ma numer KW, może bez problemu przejrzeć księgi czy pobrać ich odpis. Tutaj także dostępna jest metoda tradycyjna oraz internetowa:

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księgi wieczyste przydają się w momencie kupna, sprzedaży, wynajmu, uzyskania w spadku nieruchomości – mieszkań, domów, działek, gruntów etc. Księgi są podzielone na 4 działy, które zawierają szereg przydatnych przy transakcjach na nieruchomościach informacji:

I. Oznaczenie nieruchomości i wpisy praw własnościowych

II. Wpisy o własności i użytkowaniu wieczystym

III. Wpisy o ograniczonych prawach rzeczowych,

IV. Wpisy hipoteczne.